Kiszivárgott az egészségügy átalakításáról szóló kormányzati terv, melynek részeként centralizálják az ellátásokat, ami miatt a betegeknek többet kell majd utazniuk, viszont a diplomás szakdolgozóknak 55 százalékos béremelést ígérnek – értesült a Népszava.
A lap úgy tudja, hogy közel fél tucat törvény módosítását kezdeményezi az egészségügy átalakításáról szóló csomaggal a területért felelős belügyminiszter, Pintér Sándor. A végleges terveket, amelyek már túl is vannak a tárcaközi egyeztetésen, Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár szerdán juttatta el a szakmai szervezetekhez.
A Takács-csomag értelmében
- megyei centrumkórházakba tömörítik azokat a szakmákat, amik biztosításához sok szakemberre van szükség, így a betegeknek várhatóan többet kell majd utazni, hogy megkapják a szükséges kezelést,
- a centrumkórházak mint munkáltatók szabadon vezényelhetik át az orvosokat és szakdolgozókat,
- és gyógyítói teljesítménytől teszik függővé az egészségügyi dolgozók bérét.
A jövőben akár 40 százalékkal javulhat, de 20 százalékkal csökkenhet is az orvosok, ápolók bére a teljesítményüktől függően.
A lap értesülése szerint az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) praxiskezelőként felhatalmazást kapna a háziorvosi körzethatárok kijelölésére, miután
Az önkormányzatok lemondhatnának arról, hogy maguk gondoskodjanak az alapellátásról a településükön, ekkor az OKFŐ alá tartozó praxiskezelő köt szerződést az orvossal, s annak személyét csak véleményezheti az önkormányzat.
A koncepció szerint a jövőben egy megyében egy irányító egészségügyi intézmény működne: a városi kórházak a megyei irányítók telephelyeiként, társkórházként fogadhatnák a betegeket.