Négy különböző akácmézét hívta vissza a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a CBA-üzletekben is érdekelt Klenáncz Józsefnek az idén – tudta meg a 24.hu. Az élelmiszerláncok továbbra is árulják termékeit, a Tesco még az akácmézében is bízott egészen addig, amíg nem írtunk a cégnek. Klenáncz a kamu akácmézeivel bukik meg folyamatosan, miután termékeiről nem lehet megállapítani, hogy milyen alapanyagok felhasználásával készülnek, és azt sem, hogy ezen alapanyagok honnan származnak. Éppen ezért a Nébih időről időre egészséget veszélyeztető, nem biztonságos élelmiszernek minősíti akácmézeit.
Klenáncz mézeiről már több cikket írtunk, most azért kezdtünk el ismét foglalkozni a témával, mert egy Spar-üzletben készült fényképet kapott szerkesztőségünk. Ezen egy vásárlói tájékoztató volt látható arról, hogy az élelmiszerlánc kivonta a forgalomból az alábbi három Klenáncz-terméket:
- Kosher szelepes akácméz (500 g, lejárati év 2023, tételazonosító A4),
- Mackós akácméz (350 g, lejárati év 2023, tételazonosító A4),
- Spar akácméz (500 g, lejárati év 2023, tételazonosító A4).
Az kevésbé volt meglepő, hogy Klenáncz újabb mézekkel bukott meg, az viszont már érdekesebb, hogy ezek a jogsértések nem szerepeltek a Nébih oldalán. A gyakorlat szerint a jogsértéseket mindig feltöltik a szervezet honlapjára, az A4-es tétel kivonása viszont nem szerepelt a dokumentumok között.
A Nébih kérdésünkre azt írta, hogy „technikai probléma miatt nem látható ez a jogsértés”, majd megköszönték a jelzésünket, és feltöltötték a májusi dokumentumot. Hozzátették, hogy ettől függetlenül az eljárás teljes körűen lezajlott és „a vállalkozás megtette a hatóság által előírt követelményeket, így a termékek visszahívását is teljesítette”.
Még maradt a polcokon
A Spartól azt a tájékoztatást kaptuk, hogy üzletláncuk május 10-én kapott levelet Klenáncz Józseftől, hogy az A4 tételazonosítóval ellátott, 2023-as lejárati idejű termékekkel is probléma van, és a Nébih zárolást, visszagyűjtést, valamint fogyasztóktól való visszavásárlást rendelt el. A Spar tavaly év végén azt írta a 24.hu-nak, hogy az összes Klenáncz-akácmézet tételazonosítótól függetlenül eltávolítják a választékukból, és már nem forgalmazzák ezeket.
Mostani válaszukban megerősítették, hogy 2021. november 12-én az összes Klenáncz-akácméz rendelhetőségét lezárták, tételazonosítótól függetlenül. A termékekből pedig azóta sem rendeltek, amíg azonban az A4-es tételazonosítójú termékkel nem volt probléma, azt a polcokról nem vették le. Miután ezen termékekből tavaly év vége óta nem rendeltek újabb szállítmányokat, azok csupán a raktári és az áruházi készletek erejéig voltak megtalálhatóak az üzleteikben. Áruházaikban jelen pillanatban Klenáncz-virágméz kapható csak, a Klenáncz-akácmézeket nem is tervezik újra forgalmazni – tették hozzá.
A Tesconál viszont online továbbra is kapható volt a Klenáncz-akácméz, kétezer forintért lehetett rendelni belőle még kedden. Az élelmiszerláncot levélben megkérdeztük arról, hogy mi az oka ennek a töretlen bizalomnak. A cégtől öt nappal később egy rövid válasz érkezett, amiben arról írtak, hogy nem forgalmaznak Klenáncz-féle mézeket, más szállítókkal dolgoznak együtt. Ekkor ismét felmentünk a Tesco webáruházába, ahol akkor már valóban nem lehetett rendelni Klenáncz-akácmézet. Nem nehéz kitalálni, hogy mi történhetett: a Tesco jelzésünk után levette a Klenáncz-akácmézeket az oldalról. Miután jeleztük nekik, hogy előző nap még tudtunk volna rendelni a termékből, újabb választ küldtek:
A Klenáncz akácméz egy adminisztratív hiba miatt volt elérhető a Tesco Otthonról felületén, ahogy korábban említettem, áruházainkban nincs forgalomban Klenáncz-féle termék. A hibát tegnap sikerült javítanunk, vásárlóinktól elnézést kérünk a kellemetlenségért.
Válaszuk alapján tehát ha megrendeljük is, nem tudták volna kiszállítani a terméket – csak nem törölték azt időben az online felületről.
Az Auchan és a CBA webáruházában Klenáncz-akácmézet nem, csak Klenáncz-virágmézet találtunk.
Már 25 milliós bírságnál tart Klenáncz
Idén a 2023-as lejáratú Klenáncz József akácmézekből az A2, A3, A4 tételazonosítójú termékeket, a 2022-es lejáratú termékekből, az A5 tételazonosítójú termékeket kellett visszahívni – írta válaszában a Nébih. Kiderült az is, hogy
A Nébihtől azt kérdeztük, hogy Klenáncz ebben az évben mekkora büntetést kapott, ezért joggal feltételezzük azt, hogy válaszuk erre vonatkozott. Mindenesetre legutóbb tavaly év végén érdeklődtünk a vállalkozót érintő büntetésről, azt követően, hogy három termékét is kivonták a forgalomból. Akkor is eléggé sejtelmesen fogalmaztak: „a hivatkozott, a jogsértés listán elérhető ügyben a bírság összértéke meghaladta a 2,5 millió forintot”.
A kérdés az, hogy ha valaki folyamatosan olyan mézet juttat el a hazai élelmiszerláncokba, amit rendszeresen vissza kell hívni, akkor miért nem tiltják el a tevékenységétől. A Nébih egy korábbi cikkünkben általánosságban azt írta ezzel kapcsolatban, hogy a törvény lehetőséget ad arra, hogy a hatóság
- legfeljebb egy évre teljesen vagy részlegesen felfüggessze vagy korlátozza a tevékenységet,
- a működést legfeljebb három évre megtiltsa,
- az újbóli működést feltételhez kötheti a feltárt jogsértés súlyával arányosan, a jogsértésben rejlő kockázat mértékének és jellegének figyelembevételével. Ezt a szankciót hatóság jellemzően a szabályos működés visszaállításáig alkalmazza.
A konkrét üggyel kapcsolatban megjegyezték, hogy Klenáncz József nem kizárólag akácméz csomagolását végzi az üzemben, hanem vegyes virágmézet is előállított, ezzel a tevékenységgel kapcsolatosban pedig jogszabálysértést nem állapítottak meg. Áprilisban azt is írták, hogy „a vállalkozás nyilatkozata szerint akácméz-csomagolást 2021 novemberétől nem végez, amit a helyszínen történt ellenőrzések, valamint a kiskereskedelmi egységek ilyen irányú monitorozása is megerősített”.
A Nébih az év elején arra is hivatkozott, hogy a „kockázat mértéke és jellege” nem egyenlő az alapvetően azonos jellegű, csak más-más tételekben feltárt jogsértések számával. Az üzemben eddig végzett számos ellenőrzés alapján a Nébih végül arra jutott, hogy „az akácmézeken kívül a további termékcsoport(ok) gyártásának korlátozása nem lenne arányos az akácmézzel kapcsolatos elkövetett jogsértések szankciójaként. Ezzel együtt mivel hatóságunk kockázatértékelési rendszere a számos jogsértés miatt az érintett vállalkozás tevékenységét – az előállított termék fajtájától függetlenül – fokozott kockázatúnak minősítette, a létesítmény ellenőrzése és termékeinek mintavételezése az eddigieknél gyakrabban fog megtörténni és az esetleges ismétlődő jogszabálysértés esetén a szankciók mértéke is jelentősen emelkedik” – írta a Nébih a 24.hu-nak áprilisban.
Majd egy hónappal később Klenáncz József újabb kamu akácmézét hívták vissza, de ez – ahogy azt fent írtuk – „technikai okok miatt” lemaradt a Nébih oldaláról.