Az Euronews 22 eltérő fejlettségű ország vizsgálata alapján arról írt, hogy átlagosan 26 lélegeztetőgép jutott 100 ezer emberre a járvány idején.
A rendelkezésre álló készülékek számát az adott ország népességével összevetve az az eredmény született, hogy a legtöbb (54) jelenleg az Egyesült Államokban van. Ez azonban csak addig igaz, míg Magyarországra nem érkezik meg a még hiányzó 6000, akkor 100 ezer lakosra 163 készülék jut majd.
Az Euronews szerint óriási különbségek vannak egy-egy földrészen belül is. Százezer japánra 35, százezer indiaira csak 3,5 készülék jut. Az Egyesült Államokban 54, Mexikóban 1,6 lélegeztető jut 100 ezer lakosra.
Európában ehhez képest több a készülék, a sorból Svédország (5,5) és Olaszország (8,8) lóg ki. Magyarországon a járvány kezdetén – az országos tiszti főorvos szerint – 1600 készülék volt, de miután beérkezik az összes, 100 ezer lakosra 163 lélegeztető fog jutni.
Az Euronews a készülékek minőségét, árát nem vizsgálta, ahogy azzal sem számolt, hogy a magyar helyzetet alaposan árnyalja majd az is, ha elindul a magyarországi lélegeztetőgép-gyártás is.
Korábban a kormány járványügyi honlapja adta hírül, hogy számos országban okozott tragédiát a lélegeztetőgép hiánya, ezért az operatív törzs utasítására a külföldi beszerzések mellett elkezdődött egy hazai lélegeztetőgép fejlesztése. A prototípust a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem készítette el, a gyártás feltételeit a BM Heros Zrt. teremtette meg. A gyárban a tervek szerint naponta 10 lélegeztetőgép készül majd.
Kiemelt kép: A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen kifejlesztett lélegeztetőgép a projektbemutatón június 22-én. MTI/Mónus Márton