“Fasizmus-e a kormányzati gyűlöletkeltés?” Erre kereste a választ Bokros Lajos. A Modern Magyarország Mozgalom elnöke írásában felidézte, hogy Kontler László történész, a CEU tanára a minap nyílt levelet írt Orbán Viktornak, akivel annak idején – Soros György jóvoltából – együtt koptatták az oxfordi egyetem padjait. A professzor szerint Orbán és kormánya intenzív gyűlöletet kelt a társadalom azon része ellen, amely másként gondolkodik, nem ért egyet vonalvezetésével.
Orbán és társai régóta hivatalos kormánypolitika rangjára emelték a gyűlöletet. Kezdődött az uszító plakátokkal pontosan két évvel ezelőtt. Abban a pillanatban, amikor még egyetlen menekült sem lépte át Magyarország határát. Amikor még senki sem akarta úgymond “elvenni a magyarok” munkáját.
(Bokros itt megjegyzi, azóta sem.)
Az Orbán-kormány által a külföldi idegenek ellen szított gyűlölet immár a belföldi idegenek – zsidók, cigányok, liberális értelmiségiek, stb. – ellen fordult. Tudtuk előre, hogy így lesz, mert a dolognak ez a saját belső logikája. Manapság Orbán és klikkje határozza meg, hogy ki a jó magyar, vagy ki a magyar egyáltalán.
Ezt egyébként Bokros – ismét zárójelben – kikéri magának, majd felidézi, hogy két hete, amikor a MoMa tagjai és támogatói Budapesten osztották a párt új ismertetőjét, egy önjelölt igazságtevő leköpte a barátját.
Szerencsére kisebbségben, de rendre újra felhangzik a gázkamra és a Dunába lövetés, mint kézenfekvő megoldás a másként gondolkodókkal szemben.
Mindezt Bokros azzal magyarázza, hogy mostanra érett be a gyűlölet kormányzati vetése.
Megfogant az intenzív gyűlölet a nép egy részének lelkében. Kormányzati támogatással a hátuk mögött sokan nem szégyellik ezt immár nyíltan az utcán is megfogalmazni.
Van, aki még mindig úgy gondolja, hogy Orbán populista demokrata, nem pedig fasiszta.
Ő ezzel nem ért egyet, mert aki alantas érzelmeket hitvány hatalmi célokra használ,
annak a kultúrája egyértelműen fasiszta.
Gyűlöletet kelteni hatalmi célokból, rombolni a nép érzelmi egységét, pozitív beállítódását, szétverni a társadalom amúgy is gyenge szolidaritását, folytonosan ellenséget keresni és azt megtalálni más faj, más nemzet, vagy hazai másként gondolkodók egyedeiben –
Bokros Lajos szerint az ellenfelet pontosan meg kell határozni ahhoz, hogy legyen remény legyőzni.