Nehéz dolog ez a néppártosodás, főleg, ha olyan zabolátlan radikális elemek is vannak a vezetőségben, mint Novák Előd. Tisztújít a Jobbik.
A 14. országos kongresszusát tartja a párt, zárt ajtók mögött zajlik a leszámolás. Elnöknek egyedül Vona Gábor indult, de a hat alelnöki helyre tizenketten pályáztak.
A jelölésben részt vevő szervezetek
- 84,1 százaléka Volner Jánost,
- 75,1 százaléka Toroczkai Lászlót,
- 71,6 százaléka Z. Kárpát Dánielt,
- 65,6 százaléka Sneider Tamást,
- 47,9 százaléka Hegedűs Lorántnét,
- 47 százaléka Novák Elődöt,
- 46,7 százaléka Fülöp Eriket,
- 38,4 százaléka Janiczak Dávidot,
- 21,6 százaléka Kepli Lajost,
- 17,5 százaléka Murányi Leventét és dr. Gyüre Csabát,
- 14,9 százaléka Bana Tibort jelölte alelnökjelöltnek,
így mindannyian átlépték az induláshoz szükséges 10 százalékos küszöböt.
Vétó
De jött az elnöki vétó és Novák Előd nem került fel a szavazólapra, Hegedűs Lórántné pedig visszalépett.
Novák erről a kongresszus előtt azt mondta, a döntést méltósággal elfogadja, pedig úgy gondolja, egy titkos szavazáson lett volna esélye.
A tagság szerint az elnökségben a helyünk,
utalt magára és Hegedűsre.
Azonban meggyőződése, hogy születhet kompromisszumos megoldás, hogy a jövőben ne csak egy ember, az elnök döntsön arról, ki indulhat alelnöknek.
Novák a kongresszus előtt bejelentette, lemond. Mármint egy évi tiszteletdíjáról, amit egy egyelőre meg nem nevezett szervezet létrehozására fog fordítani. A képviselői mandátumát megtartja, de innentől szakpolitikusként folytatja, a népesedéspolitikával fog foglalkozni.
Megtartani
A Jobbik néppártosodásának egyik oka, hogy új szavazókat szerezzenek, leginkább azokat, akik a Fideszből kiábrándultak, de jobboldalinak tartják magukat. Ez azonban azzal is járhat, hogy a régi, radikális, adott esetben szélsőséges támogatókat elveszíti a párt.
Novák erre azt mondta, hogy:
Arra a kérdésre azonban nem tudott válaszolni, radikális párt marad-e a Jobbik. Szerinte a legfontosabb, hogy Vona és köre megnyugtassa a pártot és a tagságot.
Simicskázás
Még Novák érkezése előtt megkérdeztünk néhány küldöttet, mire számítanak a zárt ajtók mögött. Név nélkül egyikük úgy fogalmazott, Novák nem teheti meg, hogy élesen kritizálja az új vezetést és az irányt, mert azzal csak a Fidesz malmára hajtja a vizet.
Egy másikuk, nevét szintén nem vállalva, azt mondta:
Ez a párt nem lehet simulékony, nem lehet Simicskáé, aki a Fidesz ellen kihasznál minket, Nováknak ezt el kell mondania.
De Novák nem tűnt ennyire elszántnak. Inkább beletörődőnek.
Kiút
Ahogy azt már korábban megírtuk, a tisztújításnak többféle kimenetele lehet:
- Az első lehetőség Vona győzelme, és Novákék háttérbe szorítása, ami lehetőséget ad a pártelnöknek, hogy csúcsra járassa a néppárti programot, és megpróbálja felépíteni magát, mint potenciális miniszterelnököt.
- Bekövetkezhet ugyanakkor a pártszakadás is, szervezetileg is szétválhatnak a radikális és a néppárti irányzat útjai.
- A harmadik egy köztes lehetőség, amikor Vona akarata érvényesül ugyan, de a belső ellenzéke erős marad, és folyamatosan akadályozni próbálja terveit.
Vona Gábor délután négy körül tart sajtótájékoztatót, addig a nyilvánosság kizárásával megy a birkózás.
Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt