Nem szünteti meg a Felsőoktatási Államtitkárság a kommunikáció és médiatudomány szakot, de valóban átalakítja a képzést – olvasható a Nol.hu Palkovics László államtitkárral készült keddi interjújában. Palkovics elmondta, egy 2005-ös rendeletet kell felülvizsgálni a szakokról, egyeztettek “a rektori konferencia valamennyi szakbizottságával, és egy ilyen szakbizottsági ülés után jelent meg az a sajtóhír, hogy az összes kommunikációs szak megszűnik”, ami szerinte nem igaz.
Arra a nagy felzúdulást kiváltó hírre, hogy megszüntetnék a nemzetközi tanulmányok és a társadalomtudományok alapszakokat, Palkovics azt mondta, „ez egy tervezet. Nyitottak vagyunk a tárgyalásokra.” Erről többet nem mondott, a megszüntetendő párhuzamos képzésekről, például a közgazdászképzésről beszélt. Az interjú egy részében Palkovics azzal vitatkozik, hogy a felsőoktatás elitistává vált azzal, hogy a szegényebb diákoknak nehezebb hozzáférniük. Ennek egyik oka 2020-tól a felvételhez kötelező nyelvvizsga, amit nem kevés pénzbe kerül megszerezni. Palkovics szerint egyébként rendezve van az egyetemek zömének költségvetése (kivéve, ahol klinikák vannak), illetve hamarosan nekiállnak az egyetemi dolgozók bérrendezésének is.
Változások mindenképp lesznek
A megszüntetendő szakok miatt fontos, hogy az MTI szerint a felsőoktatási szakok átalakításáról tárgyal kedden a Felsőoktatási Kerekasztal. Az államtitkárság pénteken közölte, hogy elkészült az új felsőoktatási szakjegyzék tervezete, ami heves tiltakozásokat váltott ki az egyetemeken, fórumok és tüntetések voltak (és lesznek, ha minden a tervezet szerint folyik le). Ennek oka legfőképp az volt, hogy kiderült, több szak is megszűnne, mint pl. a nemzetközi tanulmányok vagy az ipari termék- és formatervező.
Emellett ismét osztatlan formában képezhetik majd a pszichológusokat és az elméleti közgazdászokat, és létrejön az ötéves agrármérnöki képzés. Alapképzésben és mesterképzésben sem szűnne meg a kommunikáció és médiatudomány szak, de a felsőoktatási szakképzésben és a szabad bölcsészet külön szakirányaként megszűnne. Maruzsa Zoltán felsőoktatási helyettes államtitkár korábban azt mondta: a jelenlegi csaknem 650 szakképesítés alap- és mesterképzésben mintegy 10-15 százalékkal csökkenne a 2016-os felvételi eljárástól. Kormánydöntés májusban várható, az idei felvételizőket nem érintik a változások.