Pálffy Ilona, a Nemzeti Választási Iroda vezetője az InfoRádiónak elmondta, először minden esetben a Nemzeti Választási Iroda vizsgál meg valamennyi benyújtott népszavazási kérdést, formai szempontból. A testületnek ugyanis csak formai szempontból van lehetősége a beadványokat megvizsgálni, tartalmilag nem elemzi azokat. Annak ellenőrzése már a Nemzeti Választási Bizottság feladata. A formai vizsgálatnál azt ellenőrzik, hogy megvan-e a húsz kezdeményező, mindenki nagykorú-e, rendelkezik-e Magyarországon állandó lakóhellyel, illetve magyar állampolgár-e. Ellenőrizni kell azt is, hogy a hitelesítési ív megfelel-e a jogszabályoknak.
Az szinte biztos, hogy az NVB nem egyszerre dönt majd a kérdésekről. Pálffy Ilona elképzelhetőnek tartja, hogy a 30 napos határidőn belül ugyan, de két-három csomagban fog a testület határozatokat hozni.
Amennyiben valamennyi kérdést jóváhagyja a Nemzeti Választási Bizottság, akkor azokhoz külön-külön kell a kétszázezer aláírást összeszedni, vagyis 3 800 000 aláírást kell összegyűjteniük a kezdeményezőknek.
Pálffy Ilona elmondta azt is: ha kiírásra kerül mind a 19 kérdés, akkor azokat 19 külön lapon jelenítik majd meg, a népszavazásról szóló törvény ugyanis azt mondja ki, hogy csak egy kérdés lehet egy szavazólapon.
A kezdeményezésssel kapcsolatban érdemes tudni, hogy egy népszavazási ilyen procedúra minimum egy évig eltart. A civilek a nemzeti ünnepen jelentették be, hogy 19 kérdésben referendumot kezdeményeznek.