Kocsis Máté komolyan veszi a drogellenes politikát, ennek egyik kicsúcsosodása az a javaslat volt, amelyben a VIII. kerület polgármestere a 12-18 évesek, a politikusok és az újságírók esetében kötelező drogteszt bevezetését indítványozta. Ahogyan megírtuk: a Fidesz gyorsan kifarolt az ötlet mögül, hogy az Egymillió vizeletmintát a Fidesznek Facebook-csoport akciójáról már ne is beszéljünk. Kollégánk a parlament folyosóján szegezte a Fidesz politikusainak a kérdést: mit szólnak a nyilvános vizelés ötletéhez? Akkor csak Hoffmann Rózsa fogalmazott meg ellenérzéseket. Deutsch Tamás viszont benne lenne egy ilyen tesztben, nincsen félnivalója: saját bevallása szerint ugyanis soha életében nem fogyasztott kábítószert.
Kocsis Máté politikusokat érintő aggodalmain felbuzdulva kérdéssel fordultunk az Országgyűlés Sajtóirodájához. Arra voltunk kíváncsiak, hogy a biztonsági intézkedések mennyire nehezítik meg azok dolgát, akik drogot vinnének be a Tisztelt Házba. Megkérdeztük, hogy alkalmaznak-e drogkereső kutyákat, hányszor, milyen esetekben értek tetten képviselőt vagy látogatót droggal beléptetés közben, hányszor volt rajtaütéses, illetve szúrópróbaszerű ellenőrzés. Megérdeklődtük, hogy a képviselők mentelmi joga vonatkozik-e drog birtoklására, illetve feltettük az üggyel kapcsolatos – számunkra – egyik legfontosabb kérdést: hogy adott esetben speciális, drog kimutatására alkalmas kendőkkel felkereshetnénk-e a parlament mellékhelyiségeit. A következő tájékoztatást kaptuk:
„Az Országházba és az Országgyűlés Irodaházába a belépésre és a bent tartózkodásra vonatkozó szabályokat a Házelnök 9/2013. sz. házelnöki rendelkezés szabályozza. Ebben a belső normában az Országgyűlési Őrség részére drogokkal kapcsolatos feladat nincs meghatározva.”
Megnéztük a parlament.hu-n elérhető szabályozást. A beléptetést, valamint ezzel összefüggésben a személyek és csomagok biztonságtechnikai ellenőrzését az Országgyűlési Őrség végzi. A biztonságtechnikai ellenőrzés során át kell haladni a fémkereső kapun, valamint a csomagokat a bejáratnál rendszeresített csomagvizsgáló röntgengépbe be kell helyezni – tájékoztat a Házelnök rendelkezése.
Fotó: Kummer János
Nem elég, hogy drogot nem keresnek az egyébként Kocsis Máté szerint veszélyeztetett politikusoknál, jó néhányukat igazoltatás és biztonságtechnikai ellenőrzés nélkül léptetik be és azok sincsenek kevesen, akiknek bár igazolniuk kell magukat, a biztonsági ellenőrzést megússzák..
A határozat szerint (az eredeti jogi szövegért katt ide) az Országgyűlési Őrség a belépési jogosultság ellenőrzése, valamint biztonságtechnikai ellenőrzés nélkül lépteti be:
- a köztársasági elnököt,
- a miniszterelnököt,
- az Országgyűlés elnökét,
- az Alkotmánybíróság elnökét,
- a Kúria elnökét,
- az Országgyűlés alelnökeit
- a minisztereket
- a Legfőbb Ügyészt,
- az Állami Számvevőszék elnökét,
- az Országgyűlés háznagyát,
- az Országgyűlés Hivatala főigazgatóját,
- az Országgyűlési Őrség parancsnokát,
- lletve akit a házelnök írásban mentesít a belépési jogosultság ellenőrzése és a biztonságtechnikai ellenőrzés alól.
A belépési jogosultság ellenőrzésével, de biztonságtechnikai ellenőrzés nélkül engedik be :
- az országgyűlési képviselőket, nemzetiségi szószólókat,
- a Magyarországot képviselő európai parlamenti képviselőket
- az alkotmánybírákat
- a Kúria elnökhelyetteseit
- az Állami Számvevőszék alelnökeit
- a Legfőbb Ügyész helyetteseit
- az alapvető jogok biztosát és helyetteseit
- az államtitkárokat
- a helyettes államtitkárokat
- a biztonsági igazolvánnyal vagy az Országgyűlési Őrség szolgálati igazolványával rendelkező személyeke
- az Országgyűlés Hivatala hivatali szervei vezetőit és vezető helyetteseit.
Az Országgyűlés Hivatala által foglalkoztatott közszolgálati tisztviselőket, munkavállalókat (tehát a kevésbé veszélyeztetett nem-politikusokat) viszont alávetik mindkét kontrollnak. A Házelnök vegyes rendelkezései között (20.oldal közepe, 12. § j pontja) szerepel egy kitétel, miszerint az Országházban és a Képviselői Irodaházban „alkohol vagy más bódítószer hatása alatt az épületekbe történő belépés, illetve ott-tartózkodás” tilos.