Pataky Attila rendkívül szerencsésnek tartja magát. Eljutott ugyanis „Erdélyországba”, ahol voltak olyan emberek, akik elvitték olyan helyre, ahol találkozott olyan emberekkel, akik már nem mutatják meg magukat a világnak – túlléptek ők már ezen. Egy tűz körüli szeánszon ült egy ilyen ember, egy bölcs lélek, Attila pedig „rendkívül nagy tisztelettel létezett ebben a lehetőségben”. Ketten maradtak a Tűz körül, a Bölcs Táltos dúdolt a lángoknak, s ez “nagyon elkapta” Attilát. Épp akarta kérdezni, kölcsönkérheti-e a dallamot, amikor a varázsló elfordult a fénytől, és azt mondta a magyar rockernek: vidd el nekik.
Így született az Inog a világ című album egyik nótája.
Megmagyarázzuk. A fenti címen megjelent az Edda Művek 31. lemeze, melynek szellemi atyja természetesen Pataky Attila frontember. A borítón azték szimbólumok, a hátoldalon pedig olyan – grammatikai hibákkal dúsított – címek, mint az Aranyország kapujában, a Boszorkány-tánc, a Mondd meg testvér, valamint az Ezt is elkúrtátok. (Utóbbira visszatérünk.)
Komoly vállalás ez a Kárpát-medencei létezés
Fotók: Neményi Márton
Pataky Attilából szokás szerint dől a mondandó a sajtótájékoztatón, bár az esemény apropójáról csak röviden szól: az album már kapható, a lemezbemutató december huszonnyolcadikán lesz a Sportarénában, az előzenekart pedig fia, ifjabb Pataky vezeti. Érdemes lesz befizetni a bulira, ugyanis „megnyitunk egy időkaput”, amely testhezálló új dimenzióba vezet: „az elme és az ego időkorszaka után a szív és a lélek időkorszaka következik”.
De elég legyen a praktikus információk száraz prózájából, jöjjön a lényeg!
Háromszögarc
A lényeg, hogy a lelkünk örök. Még akkor is, ha néhány évig kénytelenek vagyunk játszani a ránk osztott szerepet ebben a földi színházban. Ami nem könnyű, hiszen „komoly vállalás ez a Kárpát-medencei létezés manapság”. A katarok is megmondták, hogy „nekünk itt a kurta-furcsa életünkkel, rovásírásunkkal együtt nagyon komoly dolgunk lesz”, márpedig ők már több ezer éve segítik az emberiséget, ott voltak Egyiptomban is, meg lehet őket nézni a korabeli képeken, „ilyen háromszögarcuk van”.
Tükrei vagyunk egymásnak ebben a vállalt téridőben, ezért különösen fontosak a barátok. A zenész például egész életét „harminc-negyven ember létezéstársaságában töltötte, ez, mondjuk, kibővül néha ötvenre is”. Szükségünk van egymásra: „Recseg-ropog körülöttünk a világ, szétesőben a ma ismert világkorszak.” Persze nem kell félni, a másfél hónap múlva esedékes világvége – „amit nekem mindig gúnyosan emlegetnek, hogy itt a világ vége, pedig nem, utána is lesz reggel, te pedig felkelsz december 22-én reggel, és reggel lesz” – után valami sokkal jobb jön. A nagy világégés különben sem egy pillanat műve lesz, hiszen eleve „1987 óta zajlanak azok az események, amik majd most jönnek”.
A papírfecni, amire rányomtatják, hogy pénz
Pataky példát citál: egy Kesha nevű perzsa fizikus feltalálta az ingyenes energiát termelő és bármilyen betegséget gyógyító, hiányzó végtagokat visszanövesztő gépet, amely felszabadíthatja az emberiséget. Obamának például már leírták, hogyan csökkenthető a New York-Teherán viszonylat tíz percre. „Tíz percre!” A jelenlegi vezetők azonban nem kapkodnak érte; naná, miért állna érdekükben mindez? (Nyilván a cinikus világrend miatt talál a Google trashcelebet zseniális feltaláló helyett.)
Klassz vagy!… A technikus is!
A teremtő energiát tehát feltalálták, mégsem használják. Egyetlen magyarázat lehetséges: ez nem a valóság, ez a mátrix. „Nem létezik, hogy ezt érdemeljük! Nézzetek magatokra, mennyire klasszak vagytok! Te is, ő is, ő is, a technikusunk is, mindenki! Hogy az úristenbe van az, hogy egyre kevesebbet érünk? Miért kell öt meg hat meg nyolc napot dolgozni egy héten és tizenöt-tizenhat órát egy napon? Miért nem dolgozunk három napot?! Csütörtökön már foglalkozhatnánk magunkkal, egymással, a gyerekünkkel, összeülnénk, kávéznánk, boroznánk, teáznánk, sütnénk-főznénk.”
A kérdés nem költői, hiszen van válasz. A világ megrontója „az a papírfecni, amire rányomtatják, hogy pénz”. Az persze sokat ér. Na, ennek lesz vége, és „ők már nagyon jól tudják ezt”.
Egyelőre azonban még nincs vége, a profit még ezen a sajtótájékoztatón is a háttérben ólálkodik. Az eseményt a Forever Living Product Sasfészek nevű éttermében tartják; a cég Multi Level Marketing rendszerben terít aloe vera-alapú csodaszereket. A köznyelvben ezt piramisjátéknak hívják, a vállalat természetesen visszautasítja e pejoratív csúsztatást.
„Ati, te hogyhogy nem öregszel?” – kérdezte egy ismerőse az Edda-frontembert a legenda szerint. „De hát látod, hogy itt minden bokorban aloe terem!” Így történt, hogy rockeréletmódja ellenére még földi szemeivel láthatta a fennálló világrend összeomlását Pataky Attila.