Belföld

MSZP: a vidékiek az elmúlt két év legnagyobb vesztesei

Bár a Fidesz radikális adócsökkentést és gazdasági növekedést ígért, ám ennek éppen az ellenkezője valósult meg a szocialisták szerint.

Az MSZP szerint leginkább a vidéki emberek az elszenvedői a kormányváltás óta eltelt szűk két évnek. Az egykulcsos személyi jövedelemadó, illetve az adójóváírás kivezetése három és fél millió embert érint hátrányosan, a kiskeresetűek pedig idén havonta 10-13 ezer forinttal kapnak kevesebb fizetést emiatt – mondta el hétfőn Gúr Nándor, a szocialista párt országgyűlési képviselője.

A helyzet a minimálbér 93 ezer forintra emelésével sem javul, az ugyanis csak a munkaadók terheit növeli, a dolgozók jövedelmét nem.

A Fidesz kormányra kerülése előtt radikális adócsökkentést, illetve 4-5 százalékos gazdasági növekedést ígért, ám ezzel szemben 2012-ben tizenegy új adónemet vezettek be és a fejlődés helyett recesszióval kell szembenézni – hangsúlyozta a politikus, hozzátéve, hogy a gazdasági növekedés elmaradása a foglalkoztatásra is rossz hatással van.

Gúr Nándor szerint a kormány olyan “virtuális helyzetet” igyekszik létrehozni, amelyben az a látszat keletkezik, hogy mindenki jobban él, ám ez a valóságban nem állja meg a helyét. Példaként említette az étkezési utalványokat váltó Erzsébet-utalványt, amelynek hirdetéseivel szerinte ugyan “tele van a város”, ám azzal a korábbi havi 18 ezer forint helyett csak 5 ezer forintot lehet igénybe venni.

Ugyancsak a kormányzati kommunikációt kritizálva azt mondta, bár a statisztikai adatok szerint tavaly nyáron valóban bővült a foglalkoztatottak száma, ám a kabinet arról már hallgatott, hogy eközben a részmunkaidőben dolgozók száma bővült 51 ezerrel, míg a teljes munkaidőben alkalmazottaké 22 ezerrel csökkent. Az MSZP parlamenti képviselője azt tanácsolta a kormánynak, felejtse el az egykulcsos személyi jövedelemadót, az így keletkező többletbevételeket pedig fordítsa a gazdaság élénkítésére, a vidék felzárkóztatására, illetve az élőmunkára rakodó járulékok csökkentésére.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik