Fontos döntéseket kell meghozni az elkövetkezendő időszakban sok tízezer fiatalnak. A Győr24 összegyűjtött néhány szempontot, hogy megpróbáljunk segíteni nekik ebben.
Boldogság és/vagy magas fizetés
Mérlegelni kell elsőként, hogy mi a célunk a továbbtanulással: sokat akarunk keresni vagy olyan munkát szeretnénk, amit élvezünk is. Ha mindkét feltétel teljesül nagyon szerencsések vagyunk, ellenkező esetben viszont érdemesebb a boldogságot választani, és olyan szakon tanulni, amivel később olyan munkánk lehet, melyet szívesen csinálunk minden nap.
Előzetes felmérés
Tájékozódni kell nem csupán arról, hogy a pontok alapján van-e esély bekerülni az adott egyetem bizonyos szakára, hanem annak is utána kell járnunk, mennyi esély van a konkrét szakmában elhelyezkedni a későbbiekben.
Trendi képzések
Könnyű beleesni abba a hibába, hogy a népszerű, divatos szakokat választjuk, ha nincs konkrét elképzelésünk arról, mit szeretnénk tanulni. Igyekezzünk arra, hogy ne a többiek után menjünk, hanem saját elképzelésünket kövessük! Vegyük figyelembe saját képességeinket, ha nem megy a matek, ne válasszunk mérnökképzést, csak mert a legjobb barátunk arra fog járni.
Praktikus szempontok
Amennyiben van reális esély arra, hogy az állam által támogatott képzésre bejussunk, sem szabad azt gondolnunk, ingyen lesz a felsőoktatási létünk. Célszerű azonos vagy nagyon hasonló szakok közül azt választanunk, amely a lakhelyünkhöz legközelebb van, netán azzal azonos településen található, hiszen az utazás, az albérlet vagy kollégium és az önellátó életmód rendkívül költséges, s ezeket mind megspóroljuk, ha a szülői házból járunk be az egyetemre.