Belföld

Fellebben a titok 2006 őszéről

Nyilvánosak a zavargásokat értékelő jegyzőkönyvek.

A parlament emberi jogi, rendészeti és nemzetbiztonsági bizottságainak 2006. szeptemberi, illetve októberi közös ülésein készült jegyzőkönyveket a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) akkori vezetője, Galambos Lajos 80 évre titkosította. Megismerhetővé azután váltak, hogy az azóta átkeresztelt hivatal új vezetője, Balajti László nemrég feloldotta a minősítést – írja a Népszabadság.

A lap szerint 2006. szeptember 19-én, a tévéostromot követő napon, megtartott közös bizottsági ülésen Szilvásy György akkori kancelláriaminiszter (a nemzetbiztonsági kabinet vezetője) többek között arról beszélt zárt ajtók mögött, hogy sem az NBH, sem a rendőrség nem jelezte előre, hogy a választási kampánygyűléseken túl szélsőséges megmozdulások is lehetnek.

Szilvásy elmondta: a tévéostrom előtti Kossuth téri demonstráción többeket is azonosítottak, így Zagyva Gyulát és Wittner Máriát; előbbi azóta jobbikos lett, utóbbi fideszes parlamenti képviselő. Az ülésen Demeter Ervin fideszes politikus Wittner nevében kikérte magának az összemosást. A felsorolásban felbukkan Budaházy György neve is, őt a jegyzőkönyv „Dunaházi Györgynek” ír.

Az ülésen jelen lévő Petrétei József akkori igazságügy-miniszter egyik hozzászólásában megemlíti: ha folytatódnak az ehhez hasonló események, el kell gondolkodni a szükségállapot kihirdetésén is.

A bizottságok 2006. október 31-én is összeültek. Ekkor Szilvásy az október 23-i események kapcsán arról beszélt, hogy a rendbontások előtt már látható volt az a hálózat, amelynek például a Magyar Nemzeti Bizottság 2006, a Lelkiismeret ’88 és a Forradalmi Nemzeti Bizottmány is tagjai; ezek pedig – Szilvásy szerint – tetten érhetően bűnözői kapcsolatokkal is bírnak.

A miniszter hozzáteszi: a MNB2006 „aktív párbeszédben van a Magosz képviseletében Budai Gyulával”. A szélsőséges csoportokból álló struktúrát 3-5 szellemi vezető és 6-8 szervező irányítja; hol erőszakos, hol törvényes demonstrációk végrehajtására. Szilvásy szerint „legális és nem legális körök” fonódnak össze.

“Ez az a kör, amely képes arra, hogy ráépülve a legális tüntetésekre, azokat oly mértékben tudja megzavarni, mint amire sor került egyébként október 23-án is” – mondja. Szerinte Budai Gyula rendre egyeztet a demonstrálókkal; Kondor Katalin a Magyar Október Mozgalom vezetőivel, Grespik László pedig egy felvételen elmondja, tájékoztatja Demeter Ervint a „helyzetről”. Szilvásy ekkor sietve hozzáteszi: utóbbiak nem követnek el bűncselekményt, sokszor maguk sem tudják, hogy mire akarják őket felhasználni.

AJÁNLOTT LINK:

Szükségállapotról beszéltek (Népszabadság)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik