Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szerint a Fidesz-KDNP a tavaszihoz hasonló győzelem kapujában áll. A KDNP elnöke a választási részvétellel kapcsolatban újságírók előtt azt mondta, az emberek elégedettek voltak a kormány működésével, így sokan elmentek szavazni.
A szocialista tábornak van egy olyan része, amelyik belátta: a kormány eredményei az egész országnak jók, “ezért eljöttek ránk szavazni” – fogalmazott a kormányfő helyettese. A politikus úgy értékelte az eddigi eredményeket, hogy “saját táborunk egyetértett a kormány munkájával, lendületben voltunk, a saját táborunk eljött szavazni”.
Rogán: Budapesten történelmi eredmény
Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint részben a választópolgárok, és sok esetben a helyi politikusok is már eleve lefutottnak tekintették az önkormányzati választást. A miniszter az MTI-nek adott interjújában arról is beszélt, hogy a vasárnapi részvétel magasabb volt, mint az 1990-es és az 1994-es, és körülbelül az 1998-as önkormányzati választás részvételi adatához volt hasonló. Ezek alapján pedig úgy gondolja, hogy a 2002-es és 2006-os választás volt atipikus.
Most viszont az áprilisi parlamenti választási eredmények eléggé egyértelműek voltak, és talán ennek is hatása volt abban, hogy most az önkormányzati választásoknál nem annyira a 2002-es és 2006-os, hanem inkább az 1998-asra hasonlító részvételi adatok voltak – mondta.
Rogán Antal történelmi eredménynek nevezte, hogy húsz év után változások következnek be Budapest élén. A kormány és a települések egy nyelvet fognak beszélni – hangsúlyozta a Fidesz-KDNP belvárosi polgármesterjelöltje a Duna Televízió műsorában.
Véleménye szerint nem az a probléma, hogy ha olyan emberek vannak polgármesteri tisztségben, akiknek más a pártszínük, mint a kormányé, hanem az, ha teljesen más nyelvet beszélnek. Rogán Antal kijelentette: ha Budapesten nem lopták volna el a pénzt az elmúlt négy évben, akkor a főváros is előrébb lenne.
MSZP: átmeneti a jobbra tolódás
Balogh András, az MSZP elnökhelyettese szerint átmeneti trend az emberek jobboldal felé sodródása, a sok távolmaradó pedig a választók kiábrándultságát, útkeresését mutatja. A politikus megerősítette az MTI információját, amely szerint a vasárnap délután óta ülésező elnökség a párt ideológiai megújulásának és gyakorlati átalakításának részleteiről tárgyalt.
Mint elmondta: az MSZP-nek meg kell szólítania a kiábrándult választókat, de ezt csak akkor tudja sikeresen megtenni, ha a párt radikálisan megreformálja saját magát. Hangsúlyozta: az MSZP-nek igazi baloldali, népi, demokratikus politikát kell folytatni.
Balogh András leszögezte, akkor van esélyük, ha az emberek elhiszik nekik, hogy elkötelezetten, őszintén és tisztességesen képviselik őket, ha nem, akkor az MSZP el fog tűnni.
Schiffer: önkritikára van szükség
A Lehet Más a Politika (LMP) szerint a kirívóan alacsony részvétel semmiképpen nem jó, függetlenül attól, hogy a párt számára mit hoz a választás. Schiffer András, a párt parlamenti frakcióvezetője az MTI-nek azt mondta: a húsz éves összehasonlításban is nagyon alacsony fővárosi részvétel mindenképpen önkritikára kell hogy késztesse a pártokat, illetve “azokat is, akik átszabták a választási rendszert”.
Arra a kérdésre, hogy az LMP szereplését hogyan befolyásolhatja, hogy kevesen mentek el szavazni, azt felelte: másfél éves pártként nincsenek hajszálpontos felméréseik arról, hogy számukra milyen nagyságú részvétel lenne a legkedvezőbb. “Ez akár jól is elsülhet, meg akár rosszul is a mi esetünkben” – tette hozzá.
Az LMP kampányfőnöke, Karácsony Gergely leszögezte, hogy a fővárosi közgyűlésben nem lépnek koalícióra. Mint hozzátette: habár az LMP konstruktív párt, de a parlamentben és a fővárosi közgyűlésben is ellenzéki pártként akar dolgozni. Szavai szerint ez nem azt jelenti, hogy “kerékkötői” lesznek a fővárosi politizálásnak, hanem abban bíznak, hogy a Fidesz általában majd más pártokkal is egyezteti a programját. Megjegyezte, hogy továbbra is megszavaznak mindent, ami az értékrendjükkel összeegyeztethető.
Jobbik: áttörés
Szabó Gábor, a Jobbik pártigazgatója szerint a pontos végeredménytől függetlenül az önkormányzati választás áttörést jelent a Jobbik számára. A politikus az MTI-nek azt mondta: amíg a négy évvel ezelőtti önkormányzati választáson összesen hat képviselői helyet szereztek, most a megyei közgyűlések döntő többségébe bekerülhetnek, számos településen ott lesznek a képviselő-testületben, több helyen akár polgármestert is adhatnak, és ez nagy lökést ad majd a pártnak.
A Jobbik szervezettsége és társadalmi beágyazottsága szempontjából ez áttörés, dimenzióváltás – mondta a pártigazgató, hozzátéve: ehhez képest másodlagos, hogy országosan a második vagy a harmadik helyen végeznek-e.
A részvételi adatokat értékelve a pártigazgató elmondta: bár általában úgy tartják, hogy az alacsonyabb részvétel a radikális pártoknak kedvez, ennek az ellenkezőjét tapasztalták, hiszen a tavaszi parlamenti választáson sokkal jobban szerepeltek, mint az egy évvel korábbi európai parlamenti voksoláson. Szabó Gábor ezért nem örül a megszokottnál csekélyebb szavazói hajlandóságnak.