Belföld

Józsefvárosban nem kérnek a romákból

Nem kapott irodát a Fővárosi Cigány Önkormányzat, miután az ennek helyszínéül tervezett VIII. kerületi társasház lakóközössége nem járult hozzá az ott lévő egykori tüdőgondozó helyiségének irodává minősítéséhez. A Főpolgármesteri Hivatal az ügyben a közigazgatási hivatalhoz fordult.

A Főpolgármesteri Hivatal vállalkozási és vagyonkezelési ügyosztálya szeptember elején kérelmezte a Józsefvárosi Önkormányzat polgármesteri hivatalának jogi osztályán, hogy a Szilágyi utca 5. alatti egykori tüdőgondozó helyiségét irodává minősítse át. A Fővárosi Önkormányzat ugyanis ebben a helyiségben biztosítana helyet a Fővárosi Cigány Önkormányzat számára.

A kérelmet a VIII. kerületi önkormányzat illetékes osztálya október végén elutasította. A távirati iroda birtokába került önkormányzati határozat szerint a kerület az elutasítást azzal indokolta, hogy az említett társasház közgyűlése „a társasházi törvényben adott jogánál fogva a rendeltetésmegváltoztatás tényét elutasította és megtiltotta”.

Előítéletek háza

A társasház közgyűlése a tiltást azzal indokolta, hogy a cigány önkormányzat számára kialakítani tervezett iroda „a lakóközösség nyugalmát, öregek, gyerekek szociális, biztonsági érzését negatív irányba befolyásolhatja” – áll a közgyűlés határozati jegyzőkönyvében.

A Főpolgármesteri Hivatal ügyosztálya a VIII. kerületi önkormányzat határozatát a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatalnál megfellebbezte. A főváros álláspontja szerint ugyanis az elutasító határozat jogszabálysértő, mivel a kerület által hivatkozott társasházi törvény szerint a társasháznak nincs joga a rendeltetés megváltozását megtiltani.

Külön engedély

A Főpolgármesteri Hivatal szerint ugyanis a hivatkozott jogszabály a „külön engedélyhez kötött tevékenység esetét szabályozza”, a Fővárosi Cigány Önkormányzat irodájának működtetése azonban „nem minősül jogszabály által külön engedélyhez kötött tevékenységnek” – olvasható a főváros közigazgatási hivatalhoz eljuttatott fellebbezésében.

A fellebbezésben továbbá arra hivatkoznak, hogy a Fővárosi Önkormányzat köteles biztosítani a kisebbségi önkormányzatok működésének feltételeit.

Furcsa döntés

John Emese, a Fővárosi Önkormányzat esélyegyenlőségi, foglalkoztatáspolitikai és kisebbségi bizottságának szabad demokrata tagja elmondta: ha ez a helyiség az egészségügyi feladatokat el tudta látni, akkor a Fővárosi Cigány Önkormányzat irodájának is alkalmas, ezért furcsállta a főváros a társasház döntését.

A Fővárosi Cigány Önkormányzat elnöke megalázónak tartja a kialakult helyzetet; Makai István úgy fogalmazott: jelenleg „az utcáról dolgoznak”. A kisebbségi önkormányzati vezető arra számít, hogy a közigazgatási hivatal heteken belül dönt az ügyben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik