Két gyermeket az omlást követően hamar megtaláltak, a harmadikat azonban órákon át keresték – mondta a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője az MTI-nek. Este még nyomkereső kutyát is vittek a helyszínre, adott is jelzéseket, s éppen azon a területen, ahová még délután a gyermekek kimentésének megkezdésekor rakodták a lezúdult homokot – mondta Zöld János ezredes, aki elmondta, hogy 21 óra 30 percig teljesen átrakták a homokdombot, ám újabb áldozatra nem akadtak.
A tragédia harmadik áldozatára 22 óra után néhány perccel leltek rá az órák óta dolgozó tűzoltók. Azért találták meg nehezen, mert az nem a leomlott homoktömeg alatt volt, hanem mélyen bent a löszfal alatt – mondta Zöld János. Ez azt valószínűsíti, hogy a gyermekek meglehetősen hosszú alagutat fúrtak a homokfal alá, s az utolsóként megtalált fiú tartózkodott legbelül az omláskor.
Az ezredes kitért arra is, hogy az illegálisan “üzemelő” homokbányánál veszélyt jelző, illetve a területre való bemenetelt tiltó táblák nem voltak kihelyezve.
Dániel-Tóth Zoltán, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője az MTI-nek korábban elmondta: egy 15 éves fiú az őszi szünidőben rokonlátogatáson tartózkodott Sümegprágán, s délután három helybeli 12 éves gyermekkel kibiciklizett a faluból a homokbányához, hogy ott barlangot építsenek.
Tûzoltók keresték a szerencsétlenül járt gyerekeket (fotó: MTI)
A megbontott homokfal azonban ráomlott a gyermekekre, s csak a 15 éves fiú tudott elugrani a lezúduló föld elől – mondta a szóvivő, hozzátéve, hogy a fiú kerékpárral gyorsan a néhány száz méterre lévő műúthoz ment, ahol egy autóst leállítva elmondta a történteket. Az autós – miután meggyőződött arról, hogy valóban leomlott a homokfal – értesítette egy földmunkagéppel dolgozó ismerősét és a rendőrséget is.
A helyszínre érkező rendőrök, tűzoltók és a segítséget nyújtó helybeliek hamarosan megtalálták az egyik, majd később a másik gyermek holttestét, de órákon át kutattak a harmadik gyermek után.
A szóvivő hangsúlyozta azt is, hogy a falu határában, a löszös talajú legelőnél évekkel ezelőtt spontán alakult ki a homoklelőhely, a környéken mindenki így ismerte, és sokan jártak oda homokért.
A rendőrség helyszíni szemlét tartott, adatokat gyűjtött, s megkezdte a vizsgálatot a felelősség megállapítására, s a “spontán létrejött bányaterület” tulajdonosának a kiderítésére – tájékoztatott Dániel-Tóth Zoltán.