Belföld

Újra lehet kárpótlást igényelni

Nyolc év után újabb négyhónapos időtartamra ismét lehetővé válik a kárpótlási igények benyújtása – közölte a kormányszóvivő.

A lehetőség azokat érinti, akiknek a hozzátartozója a magyar hatóság politikai önkénye miatt vesztette életét; deportálás, szovjet kényszermunka ideje alatt halt meg, vagy aki a II. világháború alatt faji, vallási vagy politikai okból munkaszolgálatot teljesített – áll Batiz András közleményében.

Az újabb igénybenyújtási lehetőség nem változtat a kárpótlási szabályokon, nem változik a jogosultak köre, sem a kárpótlásra jogosító jogcímek. Arról van szó csupán, hogy a kárpótlási törvényben meghatározott korábbi határidőt sokan önhibájukon kívül mulasztották el: 85 ezer fölött van azoknak a száma, akik azért nem tudták érvényesíteni a kárpótlási igényüket, mert nem álltak rendelkezésükre azok a dokumentumok és igazolások, amelyek a kérelem jogosságát bizonyították volna. Az elmúlt nyolc évben viszont újból megnyíltak az egykori szovjet levéltárak, a levéltári anyagok hozzáférhetővé váltak, így egyre több jogosult tudja igazolni a kárpótlási igényét.

A jogosultak a szükséges adatlapot az Igazságügyi Hivatal fővárosi és megyei hivatalaitól vagy a külföldi magyar külképviseletektől igényelhetik, vagy letölthetik az internetről. A kérelmeket 2006. március 31. és július 31. között a Központi Igazságügyi Hivatal Kárpótlási Főosztályához kell benyújtani. Hat hónapos ügyintézési határidő alatt a Központi Igazságügyi Hivatal elbírálja az igényt, a kifizetésekről pedig a Hadigondozottak Közalapítványa gondoskodik. Fontos tudnivaló, hogy a 4 hónapos határidő jogvesztő, tehát lejárta után, azaz július 31. után már nem lesz lehetőség újabb igények benyújtására.

Az élet elvesztése után járó kárpótlás 400 ezer forint, amely megoszlik a még élő jogosultak között (például 4 gyermek esetében fejenként 100 ezer forint illeti meg a jogosultat). Munkaszolgálatos esetében – választása szerint – kárpótlási jegyben vagy életjáradék formájában jár a kárpótlás a saját jogon igénylőnek és a túlélő házastársnak, az eredeti jogosult halála esetén pedig az örökös kárpótlási jegyben kapja meg – áll a közleményben.



Ajánlott videó

Olvasói sztorik