Az elmúlt 20 év privatizációs szerződéseit vizsgáltatná felül az MSZP egy parlamenti eseti bizottsággal, amelynek létrehozására Mesterházy Attila pártelnök és Tóbiás József frakcióigazgató tett javaslatot. A testület kormányzati ciklusonként vizsgálná teljes körűen a szerződéseket a gazdasági társaságokról szóló törvény 1989. január 1-jei hatályba lépésétől 2010. május 29-ig.
Az előterjesztés szerint régi adóssága a parlamentnek, hogy eddig nem értékelte sem az úgynevezett „spontán privatizációt”, sem a rendszerváltást követő magánosítást. A „Privatizációs szerződések teljesítését értékelő eseti bizottság” – a szocialista politkusok szerint – jogállami keretek között felelne meg annak az alapvető követelménynek, hogy a társadalom életét ilyen mértékben befolyásoló folyamatokat” értékeli, átláthatóvá teszi.
A rendszerváltás óta eltelt 20 év után az ország elé kell tárni e nagy horderejű gazdasági átalakulás tapasztalatait, hatásait, eredményeit. “Az eseti bizottság feladata mindenekelőtt annak feltárása, hogy a szerződésben foglalt kötelezettségek – így különösen a foglalkozatási vagy jóléti szolgáltatásra vonatkozó ígéretek, a vállalt fejlesztések – miként teljesültek . Milyen rövid és hosszú távú hatásokkal járt az állami vagyon értékesítése, hasznosítása a társadalmi élet meghatározó területein – áll egyebek között az indokolásban.