Az új orosz-amerikai szerződés értelmében mindkét félnek 1550 alá kell csökkentenie hadászati nukleáris robbanótöltetei számát, a hordozóeszközök száma pedig nem haladhatja meg a 700-at. A megállapodást Barack Obama amerikai és Dmitrij Medvegyev orosz elnök 2010. április 8-án írta alá Prágában.
A dokumentum az 1991-ben megkötött START-I szerződés, illetve a hadászati támadó potenciálokról 2002-ben kötött szerződés (SORT, más néven Moszkvai Szerződés) helyébe lép. A START-I 2009. december 5-én járt le, de a felek vállalták, hogy a START-III életbelépéséig kötelezőnek tekintik a START-I előírásait.
Lavrov kifejezte azt a meggyőződését is, hogy “a szerződés megfelel mind Oroszország, mind az Egyesült Államok nemzeti érdekeinek, elősegíti a többoldalú leszerelés folyamatát”. Szavai szerint ezt az eredményt nem sikerült volna ilyen gyorsan elérni, ha (a folyamatot) nem kísérte volna oly gondosan figyelemmel Oroszország és az Egyesült Államok elnöke, Dmitrij Medvegyev és Barack Obama.
Hillary Clinton szimbolikus jelentőségűnek minősítette, hogy a START-szerződések ratifikációs okmányainak cseréjére Németországban került sor. “Egykor ez az ország a hidegháborús idők nézeteltéréseinek a jelképe volt, de ma segített nekünk az összefogásban” – mondta az amerikai külügyminiszter.