Holder bejelentése egyúttal nyitva hagyta az elvi lehetőséget az előtt is, hogy az Egyesült Államok katonai eszközökkel vegyen elégtételt a történtekért. A nyilatkozatot megelőzően az Egyesült Államok fokozta az IÁ elleni légicsapásokat. Az amerikai Középső Parancsnokság (CENTCOM) csütörtöki közleménye szerint augusztus 8. óta 90 ilyen bevetés történt, közülük 57 a moszuli gát közelében. A Pentagon emellett fontolóra vette, hogy újabb katonákat küldjön Irakba.
Magyar segítséggel szabadult
A szíriai háborús övezetbe vagy akár a Iraknak az IÁ által ellenőrzött területekre való behatolás még nagyobb próbatétel elé állítja majd az amerikai hatóságokat.
James Foley, aki 2011-ben a magyar diplomácia segítségével szabadult ki a Kadhafi-rezsim fogságából, 2012. november 22-én tűnt el Szíriában. Egy kedden nyilvánosságra hozott videofelvétel tanúsága szerint az Iszlám Állam (IÁ) elnevezésű szélsőséges szunnita szervezet egyik tagja lefejezte az újságírót.
Szabadon bocsátásáért az őt szabadúszóként foglalkoztató GlobalPost tájékoztatása szerint 132 millió dollárt követeltek a terroristák. Amerikai kommandósok július elején egy sikertelen rajtaütéssel kísérelték meg Foley és más Szíriában fogva tartott amerikai túszok szabadon bocsátását.
A magyar kormány friss határozata szerint egyébként az iszlám szélsőségek elleni harchoz lősrekkel járul hozzá. Mint írják az ország NATO-tagságából eredő segítségnyújtás érdekében négymillió darab 7,62 x 39 milliméteres normál, illetve fényjelzős töltényt, 1,7 millió páncéltörő-gyújtó, fényjelzős és belövő-gyújtó töltényt, több mint 15 ezer világító aknalőszert, 30 ezer darab páncéltörő-gyújtó és páncéltörő-gyújtó-fényjelzős töltényt és ötezer PG-7V kumulatív páncéltörő lőszert adományozunk Iraknak.