43 évvel ezelőtt, 1982. április 23-án kiáltotta ki függetlenségét a Florida területén fekvő Conch Köztársaság – írja az IFLScience. A mikroállam jogilag sosem létezett, de a kezdeményezés részeként vezetőjének sikerült orvosolnia egy súlyos, lokális problémát.
Az ügy előzménye, hogy az amerikai határőrség 1982 márciusában útzárakkal akadályozta meg a Florida Keys szigetcsoportjába vezető egyetlen útvonalon a forgalmat, a cél az volt, hogy illegális drogok és bevándorlók után kutassanak. Az akció ellehetetlenítette a helyiek és a turisták számára a közlekedést, ami igen érzékenyen érintette Key West városának lakóit. Sokak számára úgy tűnt, mintha az országhatárokra jellemző szigorral kellene szembenézniük saját hazájukban.
A megoldás érdekében először bírósági úton támadták meg a kormány döntését, sikertelenül. Az ítélethirdetés után a sajtó arról kérdezte Dennis Wardlow polgármestert, hogy mit terveznek a továbbiakban, mire az kijelentette: el fognak szakadni.
A mikroállam Western Union nevű hajójának legénysége John Kraus kapitány parancsnoksága alatt vízilufikkal, csigákkal és kenyérrel dobálta meg az amerikai parti őrség Diligence nevű járművét, amely tűzoltótömlőkkel vágott vissza. A Conch Köztársaság gyorsan megadta magát, majd Wardlow 1 milliárd dollárnyi külföldi segélyt kért a kormánytól – a pénz persze sosem érkezett meg.
A polgármester erőfeszítései abban az értelemben sikerrel jártak, hogy a lezárások megszűntek. Az egykori köztársaság jogilag ugyan sosem létezett szuverén államként, ennek ellenére a helyiek minden év áprilisában megünneplik alapítását.