A kormány csütörtökön jelentette be, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC), miközben Orbán Viktor a Karmelitában fogadta Benjamin Netanjahut. Az izraeli miniszterelnök ellen háborús bűncselekmények gyanúja miatt tavaly adott ki elfogatóparancsot a bíróság. A Szijjártó Péter által vezetett Külgazdasági és Külügyminiszterium az erről szóló törvényjavaslatot aznap délután már be is nyújtotta az Országgyűlésnek, a kilépésről szóló szavazást majd május végén írhatják ki.
Bár a kormány a kilépés érdekében gyorsan megtett több lépést is, az ICC egy csütörtöki közleményében azt írta, hogy továbbra is ösztönzik Budapestet, hogy az aggályait tárja a szervezet közgyűlése elé, és folytassanak konstruktív párbeszédet azokról. A Le Monde által idézett közlemény szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság sajnálja, hogy a magyar kormány felmondja a Római Statútumot, a döntés gyengíti a szervezet azon törekvését, hogy elszámoltassa a legsúlyosabb nemzetközi bűncselekmények felelőseit.
Fad El-Abdullah, az ICC szóvivője azt közölte csütörtökön, hogy a bíróság a sztenderd eljárást követte, amikor Netanjahu letartóztatását kérte a látogatáson. Hozzátette azt is, az ICC tudomásul vette, hogy Magyarország továbbra is kötelezve van arra, hogy együttműködjön a szervezettel.
A kormány már tavaly nyár, a Netanjahu elleni elfogatóparancs-kérelem óta fontolgatta, hogy kilépjen a Nemzetközi Büntetőbíróságból.