Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban – jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten. A tárcavezető arról számolt be, hogy a CJ Foods dél-koreai élelmiszeripari cég új, zöldmezős beruházása keretében készételgyártó üzemet és raktárközpontot hoz létre Dunavarsányban.
így hozzájárulva kétszáz új munkahely létrejöttéhez első körben. Beszédében rámutatott, hogy az itt előállítandó termékek túlnyomó többsége Nyugat-Európában kerül majd a piacra, miközben a vállalat alapvetően magyar gazdálkodóktól és beszállítóktól fogja beszerezni az alapanyagokat.Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cégének világszerte hatvan gyára van, így a beruházást éles versenyben sikerült elnyerni – emelte ki a miniszter az MTI tudósítása szerint. Azt is hangsúlyozta, hogy az utóbbi években a világgazdasági hangsúlyok nyugatról keletre tolódtak, számos területen már az ázsiai szereplők diktálják a tempót, és ezt Magyarország idejében felismerte.
Jó döntéseket is hoztunk, így sikeresen alkalmazkodtunk az új körülményekhez, és az új világgazdasági korszak nyertesei közé tartozunk
– fogalmazott a miniszter. Azt is elmondta, hogy
- már több mint háromszáz dél-koreai vállalat van jelen hazánkban,
- befektetéseik összértéke megközelíti a tízmilliárd eurót, ezzel
- a negyedik legnagyobb beruházói közösséget alkotják.
Szijjártó Péter kitért az utóbbi évek válságaira, amelyekből szavai szerint fontos levonni a tanulságokat. Ilyen például, hogy az élelmiszerek önellátás-képessége soha nem bírt akkora jelentőséggel, mint most – nemzetbiztonsági kérdéssé vált a világ egyes pontjain komoly ellátási hiányt okozó koronavírus-járvány és az ukrajnai háború tükrében. Érintette a népességrobbanás kérdését is, emlékeztetve arra, hogy az 1960-as években hárommilliárd ember élt a Földön, míg ma nyolcmilliárd, 2050-re pedig ez a szám meghaladja majd a kilencmilliárdot. Ezért az élelmiszeripart globálisan is kiemelt iparágnak kell tartani, […] és az egyes nemzetgazdaságok fejlődése is nagymértékben múlik majd az adott ország élelmiszeriparának fejlődésén – fejtette ki. Úgy vélekedett, hogy ez Magyarország szempontjából jó hír, hiszen szerinte ez a szektor hazánkban kifejezetten innovatív, nemzetközileg versenyképes és sikeres.