Nem sikerült az angol válogatottnak győzelemmel kezdeni a dél-afrikai tornát. Kétségtelen, hogy a három csoportellenfél közül a legnehezebbel nyitottak, hiszen az USA együttese már bizonyított az elmúlt időszakban.
Gerrard gyorsan vezetést szerzett egy parádés Heskey gólpassz után, de a félidőben még egy gól esett: Dempsey, a Fulham csatára lőtte rá messziről a labdát, amelyet Green a kezei között beengedett a kapuba. Potyagól.
A második félidőben az amerikaiak folytatták stabil, tudatos védekezésüket, de ellentémadásokra is futotta, akár meg is nyerhették volna a meccset. Rooney nem tudott kibontakozni, Gerrard és Lampard pedig bár jól játszott, nem tudott pluszt hozzátenni a játékához.
A meccs embere Tim Howard lett, nem véletlenül. Az amerikai kapus az első félidei sérülése ellenére kiválóan védett, nagyban köszönhető neki a bravúrdöntetlen!
Említést érdemel még a brazil játékvezető, aki észrevétlenül, kiválóan vezette a nem feltétlenül könnyű meccset.
Vége a mérkőzésnek!! 1-1 a vége!
92. PERC: Lehet eső, lehet szél, lehet 1-1, az angol szurkolók még egyszer nekikezdenek a himnusznak.
4 perc hosszabbítás lesz a mérkőzésen.
Donovan végezte el.
Altidore helyett Holden.
85. PERC: Lampard iramodott meg középen, kiadta jobbra Lennonnak, ő vissza középre lőtt, de a labda elakadt a védőkben, ebben több volt.
A csoport másik két tagja Algéria és Szlovénia gyengébb játékerőt képvisel, ők holnap kezdenek, övék lesz az első találkozó, 13.30-tól. Ha itt döntetlen lesz, egy esetleges szlovén vagy algériai győzelem sokat jelenthet a későbbiekben.
81. PERC: A labdabirtoklás aránya 52:46 az angolok javára. Kiegyenlített találkozó.
80. PERC: Az angolok a Tottenham csatárában, Peter Crouchban bízhatnak a hátralévő 10 percben.
Heskey helyett Crouch.
79. PERC: Elkeseredett angol rohamok, az amerikaiak jól védekeznek.
Most Gerrard lőtte be.
Findley helyett Buddle.
76. A második szöglet végén kialakult kavarodás után Rooney Howardba lőtte a golyót, majd egy perccel később Heskey fejelt fölé.
Kétszer is szögletet rúghatott.
Philips lövését tolta szögletre.
75. PERC: Rooney egy gyorsan elvégzett szabadrúgást követően lőtt kapura, mellészállt a labda.
Gerrardot rúgta fel.
72. PERC: Az angol drukkerek a himnuszt éneklik, ami jelen esetben hangosabb, mint a több ezer vuvuzela hangja!!
71. PERC: Rooney Gerrard beadását fejelte fölé. Az amerikaiak keményen, határozottan védekeznek.
69. PERC: Lampard csúnyán fölélövi a szabadrúgást. Egyre feszültebb a helyzet.
Heskey harcolta ki.
67. PERC: Johnson visszatér a pályára, közben az angolok már több mint egy perce birtokolják a labdát.
Vérzik az angol védő szája, kezelni kell.
65. PERC: Altidore úgy ment el Carragher mellett, mint egy gyorsvonat, az angolnak persze vigyáznia kell, hiszen már begyűjtött egy sárgát. Az amerikai Greenbe lőtte a labdát.
Altidore lövését védte.
Johnson mellélőtte a beadást.
Lampard távoli lövését tolta fölé.
61. PERC: Donovan lőtte középre a szabadot, de kifejelték az angolok.
Dempsey fellökéséért.
Dempseyt öklelték fel.
Findleyt buktatta.
59. PERC: Onyewu előtt le a kalappal, kiválóan védekezik.
Rooney egyelőre örlődik: nagy a küzdelem, és ez nem túlzás…
Cole indítása talán nem érte lesen, talán…
53. PERC: Az angolok paprikás hangulatban vannak, az amerikaiak higgadtabban fociznak, lehet, hogy nekik van igazuk, és kivárásra játszanak?
Heskey lövését védte, nagy helyzet volt.
Kevert, kavart, de lesen volt.
49. PERC: Lennon elképesztő gyors: meghúzta a jobb oldalon, beadta a labdát laposan, de mindenki mellett elsuhant a laszti. Egy perccel később Glen Johnson is beadott, ez is veszélyes volt, de végül nem használták ki a lehetőséget.
Visszahúzásért.
46. PERC: A szünetben cseréltek az angolok: Millner mellett King is megsérült, a reaktivált Carragher a pályán.
King helyett Carragher.
Az angolok nekiveselkedtek.
Íme a világbajnokság első potyagólja:
Pokoli nehéz meccs ez az angolok számára. Nem pusztán azért, mert az amerikaiak a teljes első félidő alatt koncentráltan, és keményen védekeztek, és mert a középpályán is parádés párharcokat vívtak a felek. Gerrard 6. percben szerzett gólja megnyugtatta ugyan a briteket, de Capello jó érzékkel tovább tüzelte őket.
De aztán jött derült égből az a bizonyos villámcsapás, ami miatt tovább nehezedett az angolok feladata.
Az USA játékosai leginkább Donovanban bíznak, tömték a labdákkal, de Cherundolo is veszélyesen focizott. Mégsem ők, hanem a Fulham játékosa, Dempsey járt túl az eszükön, aki rászúrta a labdát messziről – talán abban bízva, hogy a bizonytalan angol kapusok közül az egyik (aki éppen a kapuban áll) nem figyel eléggé. Nem figyelt.
Egy potyával 1-1 a félidőben a mérkőzés állása.
Vége az első félidőnek!
Igaza volt a partjelzőnek.
45. PERC: 3 perc lesz a hosszabbítás.
Onyewu rúgta ki, Lampard ívelt be.
Az angolok kapusposzton gyengék, hangoztatta több szakember a vébé előtt, és most kárörvendhetnek…
40. PERC: Dempsey 27 méterről lőtt kapura, először Green úgy tűnt, megfogta, de 42 ezer néző tévedett a helyszínen, és milliók a tévé, illetve a hír24 közvetítése előtt: a labda a kezei között beszédült a kapuba.
Green bevédte, potyagól!
Wright-Philipset lerántotta.
39. PERC: Donovan lőtt fölé középről, nem volt veszélytelen.
38. PERC: Az angol támadások átgondoltabbak, az egyik végén Wright-Philips lőtt mellé.
Lampard harcolta ki, ő is lőtte be.
34. PERC: A Fulham csatára, Dempsey is érdemben labdához ér, de lövése fölészáll. Közben Howardnál úgy tűnik, mégsincs minden rendben. Fájlalja lábát.
32. PERC: Zajlanak az események: Gerrard nagyon él, kétszer is beadott jobbról, egyszer a védők, a második alkalommal Howard mentett. Az amcsi kapus végül visszatért a pályára az ápolást követően, Millner azonban lesérült. Közben David Beckham is felállt az angol kispadról, ugyanúgy biztatja társait, mint a láthatóan ideges Fabio Capello.
Wright-Phillips Millner helyett!
Heskey belecsúszott az amerikai kapusba.
Lennon beadását blokkolták.
Donovan ívelését Onyewu fejelte kapu fölé.
Buktatta Cherundolót.
20. PERC: Óriási helyzetet hagytak ki az angolok. A jobboldalon Rooney passza után Millner került helyzetbe, de Demerik menteni tudott estében. Lennon még ráollózta, de Howard védeni tudott.
18. PERC: Az angolok korai gólja után a jenkik nem feltétlenül törtek össze, próbálkoznak, Altidore a 19. percben már csak alig maradt le a jobboldali beadásról. Dempsey is ott volt a kapu torkában, de ő is lemaradt.
Ezzel vezetnek az angolok! Mesteri gól volt.
Háromszor is próbálkoztak, eredménytelenül.
Gerrard mentett.
Gerrard gólöröme határtalan:
Jobb oldalról ívelt, veszélytelen próbálkozás volt.
Lampard messziről lő, szöglet az eredménye.
7. PERC: A mérkőzések atmoszférája semmiben sem különbözik: itt is a vuvuzela hangja a domináns. Na, jó, az angol drukkerek hangja azért érezhetőbb “kollégáikénál”.
Findley
5. PERC: Ez gyors volt. Glen Johnson bedobását követően Heskey elé került a labda, lefordult, lazán odatette alabdát Gerrardnak, aki nem habozott, bepöccintette Howard mellett a lasztit a kapuba. Vezet Anglia!
Heskey gólpassza után 1-0
Findley keveredett előre.
Az amerikaiak kezdték a találkozót.
Pillanatokon belül elkezdődik a mérkőzés, az angol drukkerek érezhetően többen vannak, Gerrard arca rezzenéstelen, Donované szintén.
Némiképp meglepő, hogy Rooney mellett Heskey szerepel csatárposzton az angoloknál.
Kezdőcsapatok:
Anglia: Green – Johnson, King, Terry, A. Cole – Lennon, Lampard, Gerrard, Milner – Heskey, Rooney
Egyesült Államok: Howard – Cherundolo, DeMerit, Onyewu, Bocanegra – Clark, Findley, Bradley – Altidore, Donovan, Dempsey
Argentína után bemutatkozik a világbajnokság egyik másik nagy favoritja, Anglia is, amely ezúttal csont nélkül kvalifikálta magát a mundialra. Ez leginkább Fabio Capellónak köszönhető, az olasz nagyon összerakta a csapatot.
Fájó, hogy Beckham mellett Rio Ferdinand is megsérült, a hiányuk érződhet. Rooney azonban ott lesz a pályán, ez pedig fél siker a briteknek. Kérdés, sikerül-e megoldani a kapuskérdést.
Amerika Landon Donovanban bízik. Az Evertonban és a Leverkusenben is megforduló játékos az amerikai csapat legfontosabb láncszeme, ebben az értelemben Rooneyhoz hasonlítható.
Az USA a Konföderációs kupában legyőzte a spanyolokat, és a döntőben is vezetett már 2-0-ra Brazília ellen. Nagyon erős csapat az övék is, így izgalmas összecsapás várható.
A játékvezető a brazil Carlos Simon, segítői Hausmann és Braatz.