Sikerült megörökítenie a Hubble űrtávcsőnek, ahogy egy szupermasszív fekete lyuk éppen felszív egy csillagot – írja a Live Science. Az érintett fekete lyuk mintegy 300 millió fényévre, az ESO 583-G004 galaxis magjában található. Az objektumhoz túl közel került egy csillag, a találkozás következtében a pórul járt égitest anyaga nagy energiájú sugárzást bocsátott ki.
Amikor egy csillag egy fekete lyuk közelébe kerül, elképesztő gravitáció hat közelebbi oldalára.
Végül az anyag fánkszerű formát ölt, és ahogy kering, nagy, optikai, röntgen- és rádióhullámú teleszkópok által megfigyelhető kitörést okoz.
A mostani vizsgálat különlegessége, hogy a szokásosnál hosszabb ideig tudták figyelni a folyamatot, ami segíthet a jelenség alaposabb megértésében. Peter Maksym, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ munkatársa és a csapat tagja szerint sikerült egy, a fekete lyukból kiáramló csillagszelet észlelni, amely nagyjából 32 millió kilométer per órával száguld.
Bár a fekete lyukak igen falánk objektumok hírében állnak, a széttépet csillagok anyagának nagy része képes elszökni. Csupán a tipikus csillagok 1 százalékát nyeli el fekete lyuk.