Belföld

Szabadlábra helyezhetik Tánczos Gábort

A Fővárosi Bíróság keddi döntésével feltételesen szabadlábra helyezhetik január 20-án Tánczos Gábort, a körmendi gyermekgyilkosság miatt 13 éves szabadságvesztését töltő férfit - erősítette meg az Index hírportálon megjelent információt Somos Zoltán, Tánczos Gábor ügyvédje szerdán.

Somos Zoltán elmondta, csak reméli, hogy védence január 20-án kijöhet a börtönből, ugyanis a Fővárosi Főügyészség megfellebbezte a Fővárosi Bíróság bírájának döntését.

Kifejtette: Tánczos Gábor január 20-ig letölt annyi büntetést, hogy jó magaviselete miatt megilleti a büntetés negyedének elengedése. Hozzátette: nem érti a Fővárosi Főügyészség indoklását, amely szerint a társadalom fel fog háborodni az elítélt szabadulásán, továbbá Táczos Gábor beilleszkedése is problémás lehet.

Hangsúlyozta: a döntésnél csak Tánczos Gábor büntetés-végrehajtási intézetben tanúsított magatartása vehető figyelembe, amely alapján a bíró úgy rendelkezett, hogy január 20-án szabadlábra kerül.

Somos Zoltán elmondta: bár Tánczos Gábor külföldön szeretne élni, a határozatban szerepel, hogy a feltételes szabadságra bocsátás idején, 2011 áprilisáig, nem hagyhatja el az országot.

Tánczos Gábor a Legfelsőbb Bíróság 2002 februárjában kihirdetett jogerős ítélete szerint 1998-ban Körmenden megölt egy 11 éves kislányt, és ezért 13 éves szabadságvesztés-büntetésre ítélték. Őrizetbe vétele, 1998 óta, kilenc évet töltött a büntetés-végrehajtásban, és ha nem kapna kedvezményt, 2011 áprilisában szabadulna.

Tánczos Gábor 19 éves volt, amikor 1998-ban, az ügy gyanúsítottjaként előzetes letartóztatásba helyezték. A nyomozás során beismerte tettét, ám a bíróság előtt már következetesen tagadta azt. A megyei bíróság 14 év fegyházra ítélte, ám ezt megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte a Legfelsőbb Bíróság, és a megismételt eljárásban született meg a 13 éves szabadságvesztést kimondó jogerős döntés, amit a másodízben eljáró Legfelsőbb Bíróság helybenhagyott.

Somos Zoltán, elmondta: ezek után a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak, annak megállapításáért, hogy nem volt tisztességes az eljárás, mert nem hallgatták meg a vádlottat a Legfelsőbb Bíróság előtt vádlotti vallomás keretében, nem hallgatták meg a védelem vegyész-szakértőjét és nem mutatták meg az ügyvédnek a helyszínen készült videofelvételt. Mint mondta, a strasbourgi bíróság döntésében elutasította a panaszt.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik