Egy új tanulmány szerint már jóval a Chicxulub aszteroida 66 millió évvel ezelőtti becsapódása előtt mérgező higanyszint fenyegette a földi élővilágot – írja a ScienceAlert. A felfedezés tovább bonyolíthatja a dinoszauruszok kihalása körüli vitát: míg egyes kutatók úgy vélik, hogy a hatalmas aszteroida hozta el a dinoszauruszok alkonyát, addig más szakértők szerint ennél komplexebb lehetett a folyamat.
Korábban már bizonyították, hogy több tízezer évvel a becsapódás előtt a vulkáni aktivitás drámaian növekedett, a folyamat a légkörbe áramló részecskék révén többek közt klimatikus átalakulást is eredményezhetett. A hosszú időn át tartó kitörések alakították ki az indiai Dekkán-trapp nevű formációt.
![Nem úgy halhattak ki a dinók, ahogy eddig hittük 1](https://s.24.hu/app/uploads/2019/12/istock-1084018716-e1576753293807-1024x576.jpg)
Szakértők egy csoportja a közelmúltban megkövesedett kagylókat elemezve megállapította, hogy a kitörések hatására látványosan nőtt az atmoszféra higany- és szén-dioxid-koncentrációja. A mérgező higany az óceánba kerülve igen reakcióképessé válik, az anyagot felveszik a fitoplanktonok, melyeket aztán a kagylók fogyasztanak el.
Az átalakulás nagyjából 250 ezer évvel a dinoszauruszok eltűnése előtt kezdődött.
Egyelőre korai kijelentei, hogy a szén-dioxid és a higany szintjének látványos növekedése állt a tömegkihalás hátterében, az elméletet további bizonyítékokkal kell alátámasztani. Az új tanulmány ennek ellenére tovább árnyalja a korszakról kialakított képet.
Kiemelt kép: iStock