Közel 300 km/h-s széllel ért partot szerda hajnalban a Szélcsendes-szigetekhez tartozó Barbudán az Atlanti-óceánon valaha mért legdurvább hurrikán, az Irma.
A brutális erejű trópusi vihar a következő napokban Kubát, Puerto Ricót és a Dominikai Köztársaságot is beveszi, de az sem elképzelhetetlen, hogy Floridában is pusztítást végez majd.
A műholdak és hurrikánvadászok már most számos felvételt készítettek a meteorológiai fenevadról, amely az űrből nézve is egészen félelmetes.
The eye of a category 5 hurricane. #Irma #GOES16 pic.twitter.com/eATVZspJZx
— NASA SPoRT (@NASA_SPoRT) September 5, 2017
Watch as Hurricane #Irma moves toward the Leeward Islands in this #GOES16 geocolor loop. Get the latest on Irma @ https://t.co/cSGOfrM0lG pic.twitter.com/ixIhkXqVNa
— NOAA Satellites (@NOAASatellites) September 5, 2017
Általában ilyen nagy intenzitású viharok főként a Csendes-óceán nyugati részén alakulnak ki, ahol az óceáni hőtartalom erősíti a hurrikánokat. Csakhogy az Irma bőséges óceáni hőnek örvend, mivel a tenger felszíni hőmérséklete szokatlanul enyhe, az óceán pedig az év klimatológiai csúcsán áll a Kis-Antillák közelében.
Inside the eye of #Irma on WP-3D Orion #NOAA42. This is referred to as the "stadium effect" https://t.co/iofV4p56DE Credit CDR Kibbey/NOAA. pic.twitter.com/dlUta2IbDL
— NOAAHurricaneHunters (@NOAA_HurrHunter) September 5, 2017
Érdekesség, hogy 1853 óra egyetlen alkalommal sem fordult elő, hogy egy szezonon belül két, négyes erősségű hurrikán csapjon le az Egyesült Államokra. Pedig a Harvey hurrikán pusztítása után ez most könnyen bekövetkezhet.
(Mashable, kiemelt kép: Europress)