Aki ébredt már fel szállodában, és egy pillanatra nem tudta, hol van, találkozott már a pillanatnyi emlékezetkieséssel. E azért történhet, mert az emberi agy csomagban hívja elő az emlékeket. A “hotelszobás epizód” során azonban az egyik csomag késik.
Normális esetben az emberek viszont nem veszik észre, hogy az agy egyik emlékről a másikra vált. “Ha valaki kicsit bizonytalannak érzi magát, az azért van, mert több emlékcsomag vetekszik egymással az agyban” – fogalmazott May-Britt Moser, a Trondheimi Tudományos és Műszaki Egyetem professzora.
Rendszerint az emlékezés folyamata olyan gyors, hogy a különböző emlékek közötti váltást nem érzékelhető: vizsgálatok szerint az agy másodpercenként nyolcszor tud váltani a csomagok között.
Vizsgálódásaik során a neurológusok patkányok agyrégióinak elektromos aktivitását kutatták. A rágcsálókkal végzett hosszas kísérletek révén a tudósok olvasni tudták az agysejtek aktivitásának mintáit. Mindezek alapján arra következtettek, hogy az agy az emlékek parányi csomagjai között “szökdécsel”.
Noha megfigyeléseik állatkísérleteken alapultak, a norvég szakemberek úgy vélik, következtetéseik az emberek esetében is helytállók.
“A patkányok ugyanannyira dezorientáltak, mint mi, amikor egy pillanatra nem tudjuk, hol vagyunk. Most kezdünk bepillantást nyerni azokba a mechanizmusokba, amelyek gondolatvilágunkat vezérlik” – állítja Moser.