A testünk, a serdülőkort követően, időskorban mehet át a legtöbb változáson. Van, akinek a tartása változik meg és kezd el görnyedni a háta, sokaknak viszont a bőrén figyelhető meg leginkább a változás. Az azonban szinte mindenkinél közös vonás, hogy veszítenek magasságukból. A LiveScience annak járt utána, mi ennek az oka.
A National Institute of Aging tanulmánya 2084 férfit és nőt követett nyomon 35 éven keresztül, és megállapították, hogy már 30 éves koruk körül elkezdtek veszíteni magasságukból, a zsugorodás pedig, idővel, felgyorsult.
Ennek egyik legfőbb oka a kialakuló gerincgörbület, ami sokszor az izomrostok csökkenésével magyarázható. Ilyenkor a gerincet körülvevő izmok elgyengülnek, ami miatt nem tudnak az idős emberek teljesen kiegyenesedni.
Emellett ott van, potenciális magyarázatként, a csontsűrűség csökkenése is, amit az ösztrogén és a tesztoszteron csökkenésével magyaráznak. A D-vitamin hiánya és a vese kalciumfelszívódásának csökkenése is ott lehet az okok között, ez ugyanis csontritkuláshoz vezethet. A csontok károsodása hosszú távon szintén csontritkulást okozhat, ami a csontokat törékenyebbé és gyengébbé teszi.
Ezzel együtt csigolyák is sérülhetnek saját súlyunk nyomására. A kompressziós törésnek nevezett sérülések legtöbbször fájdalommentesek, ezért hajlamosak vagyunk nem figyelni rájuk. Azonban ahogy egyre több lesz ezekből, a csigolyákkal együtt a porckorongok is összemehetnek, ami pedig már meg fog látszani a testmagasságunkon.