A rettegett John Edgar Hoover 99 éve, 1924. május 10-én lett a Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) elnöke, éppen az amerikai bűnözési hullám tetőfokán. Vezetése alatt a szétesőben lévő, káosz uralta hivatal egy hatékony, de egyben félelmetes szervezetté alakult át – írja a Múlt-kor.
Harc a nácik és a kommunisták ellen
A nyomozóhatóság a harmincas években számos gengszterrel leszámolt, és ekkoriban kezdték kialakítani a világ legnagyobb ujjlenyomat-nyilvántartását is. Míg a háború alatt a náci kollaboránsokat és kémeket kutatta, a hidegháború kezdetétől az FBI elsősorban a kommunistagyanús elemek felderítésére koncentrált.
Ennek érdekében bárkiről gyűjthettek adatokat, akinek tevékenységét felforgatónak ítélték, és a megfigyeltek számával együtt nőtt Hoover hatalma és befolyása is.
Még az elnökök sem merték leváltani
Háttérbe szorult viszont a szervezett bűnözés elleni harc, mivel az FBI-vezér egészen az 1950-es évek végéig tagadta, hogy az országban alvilági csoportok működnének. Sokak szerint ebben az is szerepet játszott, hogy a lóversenyek megszállottjaként jó viszonyt ápolt a szerencsejáték-maffiával.
Hoovert rasszizmussal és maffiakapcsolatokkal vádolták, és olyan pletyka is terjedt róla, miszerint homoszexuális volt. Mindezek ellenére egyik elnök sem merte leváltani, így tisztségét egészen 1972-es haláláig betöltötte.