Szakértők egy csoportja azt a gibraltári barlangrendszert vizsgálta, amely az európai neandervölgyiek egyik utolsó lakhelye volt – írja az IFLScience. A kutatók a felmérés során egy új kamrára bukkantak, amelyből csontok is előkerültek.
A világörökségi helyszínek közé tartozó Gorham-barlangkomplexum a gibraltári tengerparton található. A rendszer első, 1997-es feltárása óta több expedíciót is vezettek a lelőhelyre. A Gibraltári Nemzeti Múzeum szakértői idén szeptemberben újabb vizsgálatot folytattak a rendszerhez tartozó Vanguard-barlangban, a kutatás során pedig egy 13 méter mély kamrát találtak.
A kamrában hiúz-, hiéna- és keselyűcsontokra bukkantak, a falain pedig olyan karcolásnyomokat mutattak ki, melyek valamilyen ragadozótól származhatnak. A kutatók egy ehető csigafaj héját is megtalálták, elképzelhető, hogy ezt a neandervölgyiek hozták be az üregbe.
A neandervölgyiek mintegy 400 ezer éve, jóval a modern emberek előtt jelentek Eurázsiában. A csoport nagyjából 40 ezer éve tűnt el, a közvetlen őseinkkel való keveredés miatt ugyanakkor a neandervölgyiek genetikai öröksége még ma is kimutatható. A szakértők bíznak benne, hogy a Gorham-barlang további tanulmányozásával még többet kideríthetnek az ősi csoportról.