Sok gyerek van, aki ki nem állja a karfiolt, a brokkolit és más káposztákat. Egy friss tanulmány alapján a jelenség hátterében olyan enzimek állhatnak, amelyek kellemetlenné alakítják a zöldségek ízét – írja a Live Science.
A cisztein-liázokat olyan baktériumok állítják elő, amelyek a szájban élnek, ugyanezen enzimek pedig a káposztákban, köztük a brokkoliban és a karfiolban is fellelhetőek. A cisztein-liázok képesek lebontani az S-metil-L-cisztein-szulfoxid (SMCSO) vegyületet, a folyamat során pedig jellegzetes szagú vegyületek keletkeznek.
Korábbi, felnőtteken végzett vizsgálatok alapján az enzimek nyálmintában zajló aktivitása befolyásolja, hogy mennyi SMCSO bomlik le, ez pedig hat arra, hogy az emberek miként érzékelik a zöldségek ízét. A szakértők arra voltak kíváncsiak, hogy hasonló-e a helyzet a gyermekeknél is, akik alapvetően érzékenyebbek a keserű és savanyú ízekre.
A kísérletben 98 pár szülő 6-8 éves gyermekei vettek részt.
A felnőttek esetében a karakteresebb szag nem feltétlenül váltotta ki a zöldségek utálatát.
A gyermekek különösen érzékenynek bizonyultak a dimetil-triszulfidra, a vegyület az SMCSO és a hús bomlása során jön létre. Az anyag kis koncentrációban még nem szagos, nagy mennyiségben viszont kellemetlen.
Mivel a szülőknél és gyermekeiknél a rossz szagú vegyületek hasonló arányban voltak jelen a nyálmintákban, a szakértők azt feltételezik, hogy a szülők és gyermekeik szájában azonos baktériumok vannak jelen. Damian Frank, a Sydney-i Egyetem munkatársa azonban kiemelte: a minták mikrobiológiai összetételét nem elemezték.