A STOP amerikai dohányzásellenes csoport szerint a világ 1,3 milliárd dohányosa évente mintegy 4,5 billió cigarettacsikktől nem megfelelő módon szabadul meg – írja az MTI. Ily módon a csikkek a leggyakrabban a környezetbe kerülő szemetek a bolygón. A hatalmas hulladékmennyiség is csak egy része a dohányipar okozta környezeti kárnak, a dohány ugyanis kivágott erdők helyén nő, a termékek előállítása pedig tönkreteszi a talajt, szennyezi a levegőt, a földet és a vizet.
A STOP szervezetet Michael Bloomberg amerikai milliárdos 2018-ban alapítottta a dohánygyárak elleni küzdelem céljával. A csoport szerint évente fák milliárdjait vágják ki annak érdekében, hogy cigaretta készülhessen, és a dohányipar felel a globális fakitermelés 5 százalékáért.
A csikkekből származó kémiai anyagok elég mérgezőek ahhoz, hogy megöljék az ezeknek 96 órán át kitett halak 50 százalékát.
A kár vélhetően egyre nagyobb lesz, ahogy az elektromos cigaretták népszerűbbé válnak. Az elektromos eszközök hulladéka ugyanis jóval komolyabb környezeti veszélyt jelent, mint a cigaretta, mivel fémeket, áramköröket, egyszer használatos műanyagpatronokat, akkumulátorokat és a folyadékokban mérgező kémiai anyagokat tartalmaznak.
Amellett, hogy károsítja a környezetet, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai alapján a dohányzás évente nagyjából 8 millió embert öl meg világszerte, és jelentős egészségügyi költségeket generál.