Tudomány zöldövezet

Városokat söpörnek el a hurrikánok, partokat nyel el a tenger: Florida kezd lakhatatlanná válni

Spencer Platt / Getty Images
A floridai Tampa felkészül a Milton hurrikán érkezésére 2024. október 9-én.
Spencer Platt / Getty Images
A floridai Tampa felkészül a Milton hurrikán érkezésére 2024. október 9-én.
Florida évtizedeken át amerikaiak millióit vonzotta a természeti kincseivel, a gazdagságával és a szórakozási lehetőségeivel. Az álom azonban lassan kezd rémálommá válni: fokozódó hurrikánveszély, emelkedő tengerszint és az élővilág átalakulása fenyegeti a térséget, sőt, megfelelő intézkedések nélkül az állam jelentős – ma még sűrűn lakott – része rövid időn belül élhetetlen lesz.

Florida végtelen mocsárvidékével, partvidéki ökoszisztémáival, űrközpontjaival, golfpályáival, napsütötte strandjaival, vidámparkjaival és nagyvárosaival természetileg és kulturálisan egyaránt igen sokszínűnek számít, itt található többek között az Everglades Nemzeti Park, a Kennedy Űrközpont, a Walt Disney World és Miami. Az ország, sőt, a világ egyik leggazdagabb, legváltozatosabb régiójáról van szó, ám éppen adottságai miatt meglehetősen kiszolgáltatott is, az emberi tevékenység következtében pedig egyre romlik a helyzete.

A szennyezés, a környezet átformálása, a globális felmelegedés, a túlhalászat és az invazív fajok miatt a régió élővilága drasztikusan átalakul, miközben az átlaghőmérséklet emelkedése, a hurrikánveszély fokozódása, az erózió, a tengerszint emelkedése és a víz szennyezettsége az emberi közösségeket is veszélybe sodorja.

A probléma olyannyira súlyos, hogy egyes szakértők szerint az állam bizonyos, ma még sűrűn lakott területei a közeljövőben gyakorlatilag élhetetlenné válhatnak.

Joe Raedle / Getty Images A Milton hurrikán érkezése 2024. október 9-én a floridai Fort Myersben.

Hurrikán után hurrikán

A Helene 2024 szeptemberének végén, 4-es erősségű ciklonként érte el Floridát, ez volt a leghalálosabb atlanti hurrikán a 2017-es Maria után, egyben a legpusztítóbb, amely a 2005-ös Katrina óta elérte az Egyesült Államok szárazföldi részét. A trópusi ciklon legalább 230 áldozatot követelt, és otthonok ezreit árasztotta el.

Nem sokkal később egy újabb hurrikán bukkant fel: a Milton – a Mexikói-öböl nyugati részéből kelet felé tartó, 3-as erősségű rendszer – helyi idő szerint október 9-én este csapott le Florida sűrűn lakott nyugati részére – a hurrikán korábban, még az óceán felett elérte az 5-ös erősséget. A vihar Sarasota közelében ért partot, Tampától 110 kilométerre délre, érkezése előtt államszerte tornádók alakultak ki.

Ahogy a Helene esetében, úgy a Milton miatt is tömegeket kellett kitelepíteni, több tucat megyében hirdettek szükségállapotot, az autópályákat ellepték a menekülők.

Mivel a trópusi ciklon egy olyan térséget ért, ahol bő egy héttel korábban már átvonult egy kifejezetten heves hurrikán,

a vihar különösen súlyos hatásokkal fenyegetett.

Ron DeSantis kormányzó arra figyelmeztetett: a korábbi katasztrófa által hátrahagyott törmelékeket még az újabb hurrikán előtt el kell takarítani, mivel azok a nagy szélben különösen balesetveszélyesek lehetnek – így aztán versenyfutás kezdődött az idővel. A Miltonnal hatalmas mennyiségű csapadék érkezett, az extrém szél keltette hullámzás pedig elárasztotta a part menti területeket.

A Milton ugyan legyengülve érkezett, és 90 perccel Florida elérése után 2-es kategóriájúvá minősítették vissza, ennek ellenére komoly ciklonról van szó, az előzetes becslések alapján évekig tarthat a helyreállítás. A hurrikán következtében mintegy 2 millió ingatlan maradt áram nélkül.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik