Egy új tanulmányban 2015 és 2017 között Norvégiánál partra sodródott kardszárnyú delfinek maradványait vizsgálják – írja a Live Science. A kutatók összesen nyolc állat tetemét elemezték, az eredmények alapján még a faj legfiatalabb példányaiban is rengeteg káros vegyület van jelen.
A nyolc tetemből hétben a betiltott poliklórozott bifenilek (PCB-k) szintje elég magas volt ahhoz, hogy egészségi problémákat okozzanak. A kutatók olyan új vegyületeket is azonosítottak, amelyek egyelőre kevéssé ismertek.
Mindez azt jelenti, hogy az újabb anyagok a méhlepény és a tej révén az anyából a borjúba is átáramlanak.
![Egy delfinborjú mérgekkel teli teteme sodródott partra 1](https://s.24.hu/app/uploads/2021/05/gettyimages-638059926-e1621931435233-1024x576.jpg)
A kardszárnyú delfinek a tápláléklánc tetején helyezkednek el, emiatt szervezetükben nagy mennyiségben halmozódhatnak fel szennyeződések. A szakértők bálnazsírból, illetve esetenként izomból és szervekből gyűjtöttek be mintákat. Az elemzés alapján a PCB-k a tiltás ellenére még mindig nagyon gyakoriak a norvégiai állatoknál. A csapat emellett olyan anyagokat is kimutatott alacsony koncentrációban, amelyeket a PCB-k helyettesítésére fejlesztettek ki.
A kutatók a higany és a perfluor-alkil anyagok (PFAS-ok) szintjét is felmérték, utóbbiak rendkívül nehezen bomlanak le a környezetben. A higany és a PFAS-ok koncentrációja alacsonyabb volt a borjakban, az adatok viszont így is aggasztóak.
A vizsgált vegyületek közül sokat használnak kozmetikumokban, textíliákban, papírokban és egyéb termékekben. Az anyagok folyókon, csatornákon és egyéb utakon jutnak be a környezetbe, ahol a táplálékláncon felfelé haladva felhalmozódnak. Azt nem tudni, hogy a szennyeződések pontosan miként hatnak a kardszárnyú delfinekre, de feltételezhető, hogy nagy mennyiségben károsítják az állatok szervezetét.