Szaporodóképes vektorvírus miatt nem engedélyezte a brazil egészségügyi szabályozó, az Anvisa a Szputnyik-V vakcina alkalmazását az országban – írja a CTV News a brazil hatóságok prezentációjára hivatkozva. Az Ad5 vektorvírus rekombinációs esemény során újra visszanyerte a szaporodási képességét, ami azt jelenti, hogy képes lehet betegséget okozni a szervezetben.
A vektorvakcinák a harmadik generációs vakcinák közé tartoznak. Ezekben egy a koronavírustól eltérő vírust használnak a bejuttatáshoz, amelynek során a SARS-CoV-2 tüskefehérjéjének génjét a vektorként használt vírus genetikai állománya hordozza. Így elméletben a vektorként felhasznált, betegséget nem okozó vírus juttatja be a kifejezni kívánt célgént. A vektorként használt vírus általában valamely humán vagy nem humán adenovírus módosulata, számos fejlesztő alkalmazza ezt a technológiát. Az orosz Gamaleya Intézet egy harmadik generációs, adenovírus-alapú vakcinát fejlesztett, ebben az esetben a vakcina két dózisában két különböző adenovírus-vektort alkalmaznak (Ad5 és Ad26).
Az Anvisa az Ad5 vektornál talált problémát a vizsgálat során, amelyet az oroszok a második oltásban használnak. A vakcinagyártás során az Ad5-ből el kell távolítani az E1 és E3 gént, amelyek a vírus szaporodásában játszanak szerepet. Ha ezt a vírus örökítőanyagából eltávolítják, akkor az nem képes tovább replikálódni a szervezetben. Dr. Angela Rasmussen, a Georgetowni Egyetem virológusa Twitteren magyarázta meg, mit találtak a brazilok: az Ad5 vektorvírust vizsgálva rájöttek, hogy képes plakkokat képezni az A549 tüdősejteken, ami azt jelenti, hogy replikálódik. Ez elméletileg lehetséges úgy is, hogy a gyártó nem törli ki az E1 gént, de ezúttal úgy tűnik, a probléma rekombinációval jött létre. Ez viszont a 24.hu által megkérdezett szakértő szerint azt jelenti, hogy a vírus már nem ugyanaz, mint ami a rekombináció előtt volt, tehát megváltozik maga az adenovírus is.
Они обалдели!
The Sputnik V vaccine Ad5 vector is evidently replication competent. The makers apparently neglected to delete E1, so getting this vaccine means being infected with live adenovirus 5.
Hence Brazil’s regulator correctly rejected it.https://t.co/oNojQI38bi
— Dr. Angela Rasmussen (@angie_rasmussen) April 28, 2021
A Szputnyik-V-vel korábban is akadt már probléma, a szlovákok például azért dobták vissza, mert más összetételű vakcinát kaptak, mint ami (az egyébként The Lancet tudományos folyóiratban szabályosan publikált) klinikai kutatásokban szerepelt. Ez a probléma itthon is felmerült, az Európai Gyógyszerügynökség pedig a biztonságosságról nem kapott elég adatot ahhoz, hogy engedélyezze az oltást.
Az AFP szerint a vakcinát kifejlesztő Gamaleja Intézet visszautasította a vádat. Gyenyisz Logunov igazgatóhelyettes kijelentette, hogy a sajtóban megjelent információknak semmi köze nincs a valósághoz – írja az MTI.
Az, hogy a braziloknak küldött vakcinákban szaporodóképes adenovírus volt, még nem jelenti azt, hogy a hazai vakcinákban is az van, de mivel a replikációs képességet a vírus rekombináció útján nyerte vissza, nem lehet kizárni sem. Az Ad5 egyszerű náthát okoz, így alapvetően nem azzal van a probléma, hogy a beoltottaknak bármi komolyabb bajuk lenne tőle, inkább azzal, hogy
- ha a vakcinatájékoztatóban nincs leírva a reprodukció lehetősége, az jogilag és etikailag elég aggályos,
- előfordulhat, hogy kevésbé hatásos miatta a vakcina a koronavírus-ellen, mint ami a fázis 3-as klinikai kutatásból kiderült.
A témával kapcsolatban megkérdeztük az OGYÉI-t, az alábbi kérdéseket tettük fel nekik:
- Itthon vizsgálták-e azt, hogy az Ad5 adenovírus képes-e szaporodni a beoltottak szervezetében?
- Igazak voltak-e a sajtóhírek, hogy más összetételű vakcina érkezett hazánkba, mint amit a klinikai kutatásokban használtak az oroszok?
- Megvizsgál-e az OGYÉI vagy az NNK minden beérkező szállítmányt a Szputnyik-V-ből?
Ha kérdéseinkre érkezik válasz, frissítjük a cikket.