Az Ausztrál Sugárvédelmi és Nukleáris Biztonsági Ügynökség (ARPANSA) és a Swinburne Műszaki Egyetem csapata két tanulmányban mérte fel az 5G által használt rádióhullámok potenciális egészségi hatásait. A publikációk itt és itt érhetőek el.
A szakemberek az egyik tanulmányban 138 korábbi publikációt vizsgálták felül, ezekben az úgynevezett milliméteres hullámokat elemezték. 107 kísérleti tanulmányban a rádióhullámok különböző potenciális biológiai hatásait mérték fel, 31 epidemiológiai publikációban pedig azt, hogy mivel jár a hasonló hullámokkal működő radarok közelében a kitettség.
Dr. Ken Karipidis, az ARPANSA szakértője szerint nem azonosítottak olyan adatokat, melyek alapján az alacsony szintű rádióhullámok, mint amilyeneket az 5G technológia is használ, veszélyesek lennének az emberekre.
A második tanulmányban újabb elemzés alá vetették a már említett 107 publikációt, és elenyésző, ám erősen megkérdőjelezhető bizonyítékot találtak a káros hatásokra vonatkozóan. Karipidis kiemelte, olyan publikációk esetében mutattak ki esetleges veszélyeket, melyeket függetlenül nem tudtak megismételni, a kutatások során pedig jellemzően gyenge minőségű módszereket alkalmaztak. Ezen következtetések tehát tudományos szempontból erősen vitathatóak.
Az új eredmények összhangban vannak az eddigi nemzetközi irányelvekkel, melyek szerint az 5G biztonságos.