„Nemrég sajnálatos módon elhangzott a médiában, hogy a betegségben átesett emberek biztonsággal látogathatják rokonaikat. Lássuk mit tud erről a tudomány és mit javasolnak a vezető járványügyi szervezetek” – vezeti fel A kulcsszó – „nem tudjuk” című Facebook-posztját Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának munkatársa.
Lehet, hogy ismét fertőzhetünk
A tudomány eddigi ismeretei szerint valóban aktív és jól működő sejtes immunitás alakul ki legalább 6 hónapig (eddig vizsgálták). Ez nagyon kedvező hír, azonban az immunitást gyakorlati működését leginkább egy skálán lehet elképzelni, amelynek legkedvezőbb foka az úgynevezett sterilizáló immunitás – ekkor el sem kaphatjuk többé a vírust, így tovább sem adhatjuk.
Lehet, hogy elkaphatjuk újra, de enyhe vagy tünetmentes fertőzésként vészeljük át, úgy, hogy tovább sem tudjuk adni. A skálán természetesen szerepelnek más fokozatok is, ám a jelenlegi tudományos ismeretek alapján és a rendkívül kevés újrafertőződési esemény alapos megfigyelése alapján a válasz egyelőre: nem tudjuk.
Nem tudjuk
A legfontosabb kérdések még továbbra is nyitottak:
- Hogyan ismerjük fel az újrafertőzötteket? Könnyen lehet, hogy a betegséggel járó, így látható eseményeket ismerte csupán fel a tudomány és a legtöbb esemény tünetmentes maradhatott. Egyelőre nem tudjuk.
- Mennyire gyakori az újrafertőződés? Nem tudjuk.
- Van-e szerepük az újrafertőzötteknek a betegség továbbadásában? Nem tudjuk.
Így egyelőre az Európai Járványmegelőzési Központ, az Amerikai Járványmegelőzési Központ és minden más szakmai szervezete ajánlása is a következő: mindenkinek, tekintet nélkül korábbi fertőzésére azonos elővigyázatossági lépéseket kell megtennie. A választ a tudomány szolgáltatja majd, függetlenül attól, hogy most mit gondolunk, ehhez azonban idő kell, alapos megfigyelések.