Rengeteg a kihívás a jövő energiaiparának: olyan megbízható, állandó energiarendszert kell kialakítani, ami ezzel együtt kibocsátásmentes, és mindenki számára elérhető. Ehhez azonban egy olyan megoldásra lesz szükség, amire a mai központosított rendszerben még nagyon nehéz átállítani az agyunkat – erre tette le a voksát az energiaipar két nagy szereplőjének képviselője is a Web Summit konferencián.
„Nagyon sokat fog számítani a jövőben az, hogy a felhasználók milyen döntéseket hoznak, mit preferálnak jobban, ez is motorja lesz a változásnak” – mondta Yuri Sebregts, a Shell technológiai vezetője. „Rengeteg mindent át kell alakítani, hogy az elvárásoknak megfeleljen az új energiarendszer.”
Emmanuel Lagarrigue, a Schneider Electric innovációs vezérigazgatója szerint hasonló változásnak kell a felhasználóknál végbemennie, mint ahogyan a műanyagpalackokról leszoktunk, és már mindenki cipel magával saját kulacsot, vagy ahogyan most átállunk a műanyag szívószálak használatáról más megoldásokra. „A jövő sokkal inkább az elektromosság felé megy majd el, mindezt pedig szénmentes forrásokból kell majd biztosítani” – tette hozzá.
A beszélgetésben szó volt a hidrogén szerepéről is a jövő zöld energiarendszerében, mindkét szakember egyetértett abban, hogy lesznek olyan szegmensei az iparnak, amit lehetetlen lesz elektromossá tenni. Példának hozták fel a mezőgazdasági műtrágya gyártását, az acélipart, a hosszú távú tengeri szállítást – ezek azok, amikhez más megoldást kell találni.
„A hidrogénnek komoly szerepe lehet az átállásban a központosított energiarendszerről a decentralizáltra, amit mai ésszel még nagyon nehéz felfogni, és elképzelni” – mondta Lagarrigue. „Teljesen máshogy fogjuk termelni az energiát a jövőben, de nehéz még megfogni, hogy pontosan hogyan. Ahhoz tudnám hasonlítani a váltást, hogy évtizedekkel ezelőtt még nem volt minden háztartásban számítógép, most pedig a zsebünkben is egy nagyon fejlett elektronikus eszközt hordunk minden nap. Az energiafogyasztásban is ilyen átállásra lehet számítani.”
Lagarrigue szerint elsősorban három faktor fogja gyorsítani az átalakulást: az első kettő a tárolókapacitás fejlődése és az egyre jobb szoftverek, a harmadik pedig a fogyasztók viselkedése. „A szoftverekre szüksége van a teljesen decentralizált energiaszektornak, szerencsére a mesterséges intelligenciával és a rendelkezésünkre álló számítási teljesítménnyel nincs baj. A fogyasztóknak pedig előbb-utóbb megváltozik a hozzáállása: lassan az elektromos autók például olcsóbbak lesznek, mint a hagyományosak, ez egy fordulópont lesz, és már nem is vagyunk olyan messze tőle.”