Tény, hogy a macskák szociális viselkedése más, mint a kutyáké, ez azonban nem jelenti azt, hogy a macskák gonosz és önző természetűek lennének. Az Oregoni Állami Egyetem 2017-es tanulmánya szerint valójában kifejezetten barátságosak – írja a VICE.
Ez meglepő lehet, hiszen sokan azt feltételezik, hogy a macskák csak azért ragaszkodnak gazdáikhoz, hogy azok elláthassák alapvető szükségleteiket.
A kutatók célja az volt, hogy felmérjék az állatok szocio-kognitív és problémamegoldó képességeit. A szakértők szerint gyakori tévhit, hogy a macskák nem túl szociálisak, és nehezen taníthatóak, ennek hátterében viszont az állhat, hogy meglehetősen keveset tudni arról, hogy milyen ingereket preferálnak az élőlények, illetve hogy miként motiválhatóak.
A kísérletben 50 macskát vizsgáltak, az állatokat vagy menhelyekről, vagy otthonokból gyűjtötték be. A kutatók különböző elfoglaltságokat biztosítottak számukra: táplálék, játékok vagy emberek közelében tölthettek el időt. Az eredmények azt mutatták, hogy a gazdás és a menhelyen élő macskák között nincs jelentős különbség, és az élőlények mintegy fele az emberi társaságot mindennél fontosabbnak tartja. A táplálékot csupán a macskák 37 százaléka választotta.
Fontos kiemelni, hogy az egyes példányok viselkedése nagyban függ élettörténetüktől, de összességében így is túlzás azt állítani, hogy a macskák rossz természetűek lennének. Még akkor is, ha az állatok gyakran szándékosan nem hallgatnak az emberre, és képesek manipulálni gazdáikat.
Kiemelt fotó: iStock