Száraz volt az idei év, kiváltképp az esős időszakként ismert ősz, és nem csak laikus szemmel nézve. Az éves csapadék 2011 novemberéig erős szórással az ország területén 240-500 mm volt, ami 10-50 százalékkal kevesebb a sokéves országos átlagnál – tudta meg az FN24 a Vidékfejlesztési Minisztériumtól. A szárazság pedig nem marad következmények nélkül, tudták ezt jól a régiek is.
Fotók: Kummer János
Ezért nevezték el az alacsony vízállásnál a Dunából kibukkanó szirtet Ínség-sziklának. A folyó alacsony szintje ugyanis aszályt, az aszály pedig rossz termést, ínséget jelent. Most szerencsére már szinte mindenhol túl vannak az aratáson, az őszi vetés és a jövő évi termés viszont igazolhatja majd a szikla „jóslatát”.
Maga a szikla egyébként a Gellért-hegy lábánál, a Budai alsó rakparttól 30-40 méterre fekszik a Duna medrében, a Szabadság hídtól északra, 60-70 méteres távolságra. Természetesen nem „véletlenül” került oda, földtanilag a Gellért-hegy folytatása. A hegy keleti sziklái ugyanis egykor egészen a Duna medréig futottak, mai formáját a budai rakpart kialakításakor nyerte el a 20. század elején: a mérnökök robbantással fejtették le a Sziklakápolna alatti kőtömböket, hogy kialakíthassák a folyóval párhuzamos utat.
Az Origo szerint nem kizárt, hogy a következő napokban a szikla még inkább kiemelkedik majd a vízből. A négynapos előrejelzés szerint november 25-én reggelre 81 plusz-mínusz 21 centiméteres budapesti vízállás várható. Már a jelenlegi vízállás is kis víznek számít, de a budapesti rekord 51 centiméter volt, amit 1947. november 6-án mértek.