Egy friss tanulmányban olyan új technológiát mutatnak be, amely átmeneti, a fejbőrre felvihető tetoválással képes mérni az agyhullámokat – írja a Live Science. A kutatók szerint a módszer a hagyományos elektroenkefalográfiás (EEG-s) vizsgálatokhoz képest gyorsabb és kényelmesebb megoldást kínálhat az olyan neurológiai állapotok diagnosztizálásakor, mint az epilepszia és az agydaganatok.
Az EEG alkalmazása előtt a szakértők jellemzően megjelölik a páciens fején, hogy hova kell felhelyezni az elektródákat, amelyeket aztán vezetékeken keresztül kapcsolnak a géphez. Alternatív megoldásként az elektródákkal ellátott sapkát közvetlenül a fejre helyezik. A folyamat nemcsak időigényes, hanem kényelmetlen is, Nanshu Lu, az Austini Texasi Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint a beállítás egy-két órát vesz igénybe, majd kétóránként ellenőrizni kell az elektródákat.
Az új technológia egy programozott robotot használ, amely vezető anyagot tartalmazó tintát fúj az alany fejbőrének meghatározott helyeire, amivel rengeteg időt spórolhatnak. Lu kiemelte: a folyamat jelenleg egy órát vesz igénybe a kézi korrekciók szükségessége miatt, a teljes automatizálással viszont 20 percesre lesz csökkenthető az eljárás.
A nyomtatás után az elektronikus tetoválás 30 mikrométer vastagságú réteggé szárad.
A megoldást öt rövid hajú emberen tesztelték, az eredmények alapján pedig ugyanolyan jól teljesített, mint a hagyományos EEG-eszközök. Az e-tetoválás ráadásul legalább egy napig a résztvevők fején maradt, míg az EEG-elektródák hat óra elteltével elkezdtek lehullani.
A mérések elvégzése után az e-tetoválások alkoholos törlőkendővel vagy samponnal könnyedén eltávolíthatóak voltak, az EEG-elektródák ragasztóját viszont nehezebb volt kiszedni a hajból. A szakértők szerint a tinta formulája úgy módosítható, hogy a rendszert a monitorhoz csatlakoztató vezetékek sokkal rövidebbek legyenek, mint egy hagyományos EEG-vizsgálatnál.
A következő cél annak felmérése, hogy a megközelítés működik-e bizonyos neurológiai rendellenességben szenvedő betegeknél, valamint hogy mennyire hatékony különböző típusú és hosszúságú hajtípusok, illetve bőrallergia esetében. Olyan nyomtatón is terveznének, amely nehezebben lekopó tetoválást hoz létre, ezzel teremtve lehetőséget az alvás közbeni vizsgálatokra.