Trump nem arról híres, hogy jól átgondolt és megfogalmazott beszédeket adjon, nemrég nyilatkozta például azt, hogy ő ösztönből tudja, hogy a klímaváltozás kamu, de égette már porig magát Twitteren többször is, de kijelentette például azt is, hogy nem hiszi el, mennyire sokan meghaltak Puerto Ricóban két hurrikán alatt, mert a demokraták csak őt akarják besározni a statisztikákkal.
ELŐSZÖR Ő SEM VETTE KOMOLYAN
Így nem csoda, hogy az ember nem veszi túl komolyan, ha az elnök egyszer csak elkezd űrhadosztályokról beszélni egy márciusi tengerészgyalogos-összejövetelen, többek között ő maga sem, mert később azt nyilatkozta, hogy “nem igazán gondoltam először komolyan, de aztán rájöttem, hogy milyen jó ötlet ez, csináljuk meg” – írja a CNET. Úgyhogy nekiálltak megcsinálni: Trump felszólította a Pentagont és a Védelmi Minisztériumot, hogy kezdjék el kidolgozni a részleteket, most pedig, úgy tűnik, 2020-ra lehet is valami a dologból. Egyelőre csak azt nem tudni, pontosan mi lenne a hadosztály feladata.
Trump és csapata úgy képzeli el a dolgot, hogy az űrhadosztály (Space Force) az Egyesült Államok védelmi rendszerében ugyanolyan különálló osztály lenne, mint a légierő vagy a tengerészgyalogság: a hadsereg hatodik ága, leváltva a jelenleg is üzemelő Légierő Űrparancsnokságot (Air Force Space Command). Ez utóbbi jelenleg Coloradóban székel, és több mint 30 ezer embert foglalkoztat. Az űrparancsnokság felel bizonyos műholdak működéséért, a rakétafigyelő rendszerekért, a globális helymeghatározó rendszerekért és a világűr megfigyeléséért, sőt, olyan titkos projektekért is, mint a milyen a titokzatos X-37B űrrepülőgép is. Az űrhadosztály valószínűleg ezt a szerepet átvenné az űrparancsnokságtól, és a világűr katonai felhasználására irányítaná a figyelmet.
SZERZŐDÉS KÖTI, HOGY BÉKE LEGYEN AZ ŰRBEN
Ez már csak azért is problémás, mert az Outer Space Treaty (ami magyarul az elképesztően egyszerű “Szerződés az államok tevékenységét szabályozó elvekről a világűr kutatása és felhasználása terén, beleértve a Holdat és más égitesteket” nevet kapta) egyértelműen kimondja, hogy
Trump szerint viszont Oroszország és Kína is fegyverkezik már a világűrben, hozzájuk képest az amerikaiak fényévekkel le vannak maradva – ez egyébként összecseng azzal, amit a légierőnél már hónapok óta pedzegetnek.
A világűr jelenleg olyan, mint a vadnyugat: rengeteg kiaknázatlan lehetőséget nyújt, viszont nagyon veszélyes is lehet, ha katonai célokra is használják. Elég belegondolni például, hogy a 21. században az életünk hány területén használjuk a műholdakat: ezek segítségével tájékozódunk, kommunikálunk, vagy éppen fizetünk a bankkártyánkkal. A katonaság is rájuk van utalva, katasztrofális következményekkel járna, ha valaki képes lenne belenyúlni a működésükbe. Így, ha tényleg fegyverkezés indul meg a világűrben, és Trump űrhadosztálya megalakul, az Outer Space Treaty hivatalosan is semmissé válik, és új szabályozásra lesz szükség.
2020-BAN MÁR EL IS INDULHAT
Trump nem tudja saját magától létrehozni a hadosztályt, erre csak a Kongresszus áldásával van lehetősége. Egyelőre a részleteken dolgoznak a Pentagonban és a Nemzeti Űrtanácsban, a legújabb dokumentumokban viszont már finanszírozásról és a jogalkotásról is fogalmaztak meg részleteket. Az űrhadosztály valószínűleg úgy működne, mint a hadsereg többi ága, ahová önkéntesen jelentkezni lehet,
Valószínűleg hasonló munkát végeznének, mint most az űrparancsnokság dolgozói, nem kellene a világűrben állomásozniuk, sokkal inkább a műholdakkal és az elhárítással foglalkoznának.
Az amerikai elnök eltökélte, hogy az országának dominálnia kell a világűrt is – Mike Pence alelnök pedig már a 2020-as büdzsébe is szeretné beleszámolni az űrhadosztály működését.