Kedden elutasították a magyarok óvását, így rövidpályás gyorskorcsolyában nem változott a férfi 1000 méteres döntő végeredménye a pekingi téli olimpián, azaz a célvonalon elsőként áthaladó Liu Shaolin Sándort kizárták, míg Liu Shaoang a kínai Zsen Ce-vej és Li Ven-lung mögött bronzérmes lett (itt nézheti meg videón a történteket).
„Nem mondanám, hogy meg vagyok lepne, hiszen olyan még nem fordult elő a történelemben, hogy megmásították volna a jégen született döntést.
Értem, miért határoztak így, hiszen, ha megtennék, elindulna a lavina, és jönnének sorban az óvások, ám azt a döntéshozóknak is meg kell érteniük, hogy ebben az esetben nekünk óvni kellett – védeni kellett a versenyzőinket, az általunk vélt igazságot, jelezni kellett, hogy szerintünk nem ez a helyes döntés.
Így talán később, hasonlóan nehéz szituációban talán majd eszükbe jut, hogy ez a csapat a végsőkig harcol az igazságért és a versenyzőiért” – mondta Bánhidi Ákos, a válogatott edző-menedzsere a szövetség közleménye szerint, miután megkapta az ügyben eljáró bizottság döntését.
„Majd megpróbálom 4 év múlva” – kommentálta Instagram-sztoriban a döntést Liu Shaolin.
A végletekig kiélezett hétfői döntőben Liu Shaolin még úgy is az első lett, hogy kínai riválisa az utolsó kanyarból kiérve két kézzel húzta vissza, a magyar gyorskoris pedig elesett a célvonal előtt. Öklét rázva ünnepelt, ám hosszas videózás következett, ami után az a döntés született, hogy Liu Shaolin két esetben szabálytalankodott (egyszer előzés közben, míg a lerántása előtt karjával visszatartotta ellenfelét), így a zsűri sárga lappal kizárta őt a versenyből.
A magyar rövidpályás gyorskorcsolyázók eddig két bronzérmet nyertek (Liu Shaoang és a mixváltó révén), a program pedig szerdán a férfi 1500 méterrel folytatódik a Liu fivérekkel és John-Henry Kruegerrel, ebben a számban érmeket is osztanak. Emellett a női 1000 méter selejtezőjében Jászapáti Petra és Kónya Zsófia áll rajthoz, míg a női váltó elődöntőjében nem lesz magyar érdekeltség.