Magyarország világnagyhatalom úszásban – eredmények és rendezvények terén is, ez nem vitás. Utóbbit jól jellemzi, hogy a Duna Arénában október 4-6. között már a harmadik idei FINA-világversenyt rendezik a májusi Champion Series és az augusztusi junior vb után, ezúttal a világkupa mezőnye látogat Budapestre. De a sorozatot nyugodtan kiegészíthetjük a júniusi balatoni nyíltvízi vk-val is.
A Nemzetközi Úszó Szövetség idei pénzdíjas sorozatának legfőbb érdekessége, hogy
- pont ezen a hétvégén Indianapolisban rajtol a Hosszú Katinka által is gründolt új, professzionális úszósorozat, a The International Swimming League (ISL) is,
- amely negyedik állomásán, három hét múlva szintén a Duna Arénában találkozik a nemzetközi úszóelit.
A FINA-vk csütörtök déli sajtótájékoztatóján a meghívottak egy ideig kerülgették a felek a témát, mint ördög a kápolnát, de amikor az itt is, ott is – az új sorozatban csapattulajdonosként – érdekelt Hosszú szót kapott, rögtön tényként közölte a valóságot:
A holnapi nappal elkezdődik az őszi menetelés, hiszen a következő hetekben minden hétvégén versenyezni fogunk egészen karácsonyig. Különösen örülök, hogy FINA-világkupán ötvenméteres medencében, míg az ISL-versenyeken huszonötösben úszunk, hiszen ne feledjük, a decemberi Európa-bajnokságon, Glasgow-ban szintén rövidpályán állunk rajtkőre.
A sebesen egymást követő budapesti nemzetközi úszóversenyek kapcsán két érdekes kérdés is felmerül:
- Melyik magyar úszó melyik versenyt választja, illetve
- meg lehet-e tölteni kétszer egymást követően úszással a Duna Arénát?
Az elsőre tudunk egzaktabb választ adni. A FINA versenynaptárába nincs beleszólásuk a versenyzőknek, ellenben információnk szerint Hosszú Katinka az idei ISL-hétvégék kialakításánál külön figyelmet fordított arra, hogy a két budapesti verseny ne üsse egymást. Így sem ő, sem a magyar úszóelit nem kerül választási helyzetbe, mindkettőn részt tudnak venni.
A pénteken rajtoló verseny előtt egyedül Cseh Lászlónak kellett döntenie. A vegyes-, és pillangó specialistát azért nem láthatja hétvégén a hazai közönség, mert a 33 éves úszó az olasz Aqua Centurions csapatát választotta Katinka Iron névre keresztelt profi klubjával szemben, így ezen a hétvégén nem Budapesten, hanem Indianapolisban ugrik medencébe.
Miután Katinka feldobta a labdát, Wladár Sándor, a Magyar Úszó Szövetség elnöke burkoltan erre a furcsa helyzetre is reagált, amikor úgy fogalmazott:
Soha nem fogom gátolni a magyar úszókat abban, hogy az ISL-versenyeken indulhassanak. Remélem a jövőben is a békés egymás mellett élés és az elengedhetetlen párbeszéd jellemzi a két szervezet kapcsolatát.
A második kérdésre a választ október végén kapjuk meg. Addig is tényként nem ár,t ha egy-két dolgot alapvetésként tudunk.
- A FINA-világkupák rendezési jogát a nemzetközi szövetség kiszervezi, így a házigazda ország, jelen esetben az állami támogatásból működő magyar szövetség bonyolítja le és finanszírozza azt.
- Ezzel szemben az ISL idei versenyeit, így október 26-27-én a budapestit is színtiszta magántőkéből finanszírozza a milliárdos Konstantin Grigorishin a rendező város csapatán, azaz az Ironon keresztül.
A budapesti FINA– és az ISL-verseny jegyértékesítési adatait böngészve az látszik, hogy mindkettőn van szabad hely még bőven. Más kérdés, hogy míg a MÚSZ-nak már csak 1-2 napja van, hogy valahogy megtöltse a lelátókat, és a tetemes rendezési költséget piaci alapú bevétellel – közönség, jegyértékesítés – ellensúlyozza, addig Hosszú Katinkának még három hete, átlagosan ezer forinttal drágább jegyekért. Így aki tutira nyer az üzleten, az a üzemeltető, aki egy hónap alatt mindkét két nagy eseményre, információnk szerint napi ötmilliós bérleti díjért adja ki a Duna Arénát. (Kiemelt kép: Magyar Úszó Szövetség /facebook)