A síelés alpesi változata – lesiklás, műlesiklás, óriás-műlesiklás – az egyik legnépszerűbb tömegsport Magyarországon is. Egyes kimutatások szerint évente 6-800 ezer magyar ül autóba, kel útra annak érdekében, hogy hódoljon szenvedélyének. Érthető hát, ha az ekkora bázissal rendelkező, piaci alapon működő tömegsportból akad egy szűk, fiatal réteg, amely tehetségesebb, elhivatottabb, álmodozó, így azt gondolja, nem is olyan elérhetetlen az a világszínvonal. Kiváltképp, ha itt van a szomszédban, alig 250 kilométerre.
Merthogy Magyarország földrajzi adottságaiból adódóan nem kifejezett alpesi ország, ellenben Ausztria az. Ott aztán van hó dögivel, akár 365 napon át lehet síelni, annak, aki megteremti ennek a lehetőségét. Csoda hát, ha egyeseknél beindul a fantázia?
Hogyan lehet síversenyző az ember gyereke?
A magyar sport ismeretében az egyik út kézenfekvő: a Magyar Sí Szövetség (MSSz) segítségével.
Igen ám, de a feltételrendszer miatt érthető módon 2014-ig szinte csak papíron létezett a szövetség. Baráti, családias országos bajnokságokat rendeztek Ausztriában, ahol a szállást, ellátást, nevezési díjat is önköltséges alapon kellett a lelkes versenyzőknek befizetni.
Lényegét tekintve ezzel ki is merült az MSSz minden tevékenysége.
A korábban román színekben három versenyen is világkupa pontokat elérő Miklós Edit 2010. november 3-án magyar állampolgárságot kapott. 2014-ben hetedik lett az olimpián és a magyar sportfinanszírozási rendszer eredményközpontúságának hála a szövetség addigi állami támogatása megtízszereződött és hirtelen a szponzorok is megjelentek.
Miklós Edit sikerei óta van pénz, ergo szövetségi program. Ma már futja lachtali edzőtáborokra, külföldi edzőkre, a tehetséges utánpótlás versenyzők támogatására.
Az alternatív példa
Szögezzük le, szövetségi támogatás ide, vagy oda, Magyarországon hegy nélkül nem lesz az ember fiából Alberto Tomba. Éppen ezért a síversenyzővé válást meghatározza a lejtő és a hómennyiség, így az alternatív lehetősége már bonyolultabb, komoly áldozatot, logisztikát igényel első sorban az ezt az utat választó családok részéről.
Példának okáért itt van mindjárt a 14 éves Trunk Tamás, aki tavasszal azzal hívta fel magára a figyelmet, hogy szlalomban megnyerte a boszniai Bjelasnica FIS gyerek versenyt, Top 10-es helyezéseket ért el további nemzetközi kiemelt versenyeken, rendszeres alsó-ausztriai tartományi kupafutamgyőztes és helyezett.
Tamás egy Magyarországot szerető, és Magyarországhoz ragaszkodó, világra nyitott, polgári értékekkel rendelkező értelmiségi, vállalkozó család gyermekeként látta meg a napvilágot. Műanyagpályás előkészítés után négy évesen állt először lécre Ausztriában, és azonnal beleszeretett a síelésbe.
A szülő általában már csak olyan, hogy támogatja gyermekét, kiváltképp, ha látja benne az elhivatottságot, szorgalmat, tehetséget.
Tamás a K2-Freestyle Magyarország versenyzője lett, de közben édesanyja az interneten megkereste Bene Márton olimpikon osztrák edzőjét, így külön edzéseken is részt vett. Tízévesen egy ilyen edzésen látta meg a Göstling-Hochkar Síklub edzője, aki azonnal leigazolta. Ehhez persze az is kellett, hogy olyan iskolába járjon, ahol németül már akkor egészen magas szinten beszéljen.
A kinti edzések azonban állandó ingázással jártak, amit a család vállalt, de egy idő után jobb megoldást találtak. Az európai uniónak hála a magyar gyerekek épp olyan elbírálásban részesülnek, mint az osztrákok. Ha beszélsz németül, rendelkezel lakcímmel, simán felvesznek az általános iskolába.
A tartományi kupafutamokon elért kiemelkedő eredményei miatt ekkor már ismerték Tamást az MD Ski Lilienfeld-ben, mely az alsó-ausztriai utánpótlás válogatott iskolája. Eredményei és technikai tudása alapján így rögtön felvették. A család a tavalyi iskolaévben minden hétfő reggel autóba ült, kivitte a még csak 13 éves gyermekét a sulihoz közeli iskolai kollégiumba, majd péntek délután érte mentek és hazahozták, illetve télen továbbutaztak a hétvégi ausztriai versenyekre.
A kinti lét lényege a tanulás mellett a sí, az erősítés, a koordinációs edzés, mindez szigorú rendszerben. Tamás Bokor Balwin, magyar származású, de az osztrák legmagasabb licence-szel rendelkező edzővel készül, a magyar versenyekre és a nemzetköziekre vele időzít formát.
A síelés mellett szín egyes – ott az a kitűnő – bizonyítvánnyal zárta az évet, tanárai egyik kedvence. De ami fontosabb, Ausztriában önállóvá és sportolóvá vált. És mivel a tanulás mellett az eredmények is jöttek, idén július 27-én, három nappal a 14. születésnapja előtt szeretettel várják Waidhofenbe, az osztrák tartományi síválogatott gyerekek középiskolájába. Nem mellesleg a Magyar Sí Szövetséggel hadilábon járó Szőllős család gyermekei is ebben az iskolában tanulnak és síelnek.