Kultúra

Meghalt Katona Szabó Erzsébet textilművész

MTI / Czimbal Gyula
MTI / Czimbal Gyula
Hetvenegy éves volt.

Életének 72. évében hétfőn elhunyt Katona Szabó Erzsébet Ferenczy Noémi-díjas textilművész, látványtervező, érdemes művész, a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) rendes tagja – tudatta az MTI-vel az MMA. Az elhunytat az MMA saját halottjának tekinti.

A textilművész 1952. szeptember 5-én született Kolozsváron, gyermekkorának nagy részét pedig Kalotaszegen töltötte. Egy évig a kolozsvári Balettintézetbe járt, majd végül 1971-ben, a marosvásárhelyi Kultúrpalotában működő művészeti középiskolában érettségizett. 1971 és 1975 között a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskola gobelin-szakán tanult Bene József irányításával.

1975-ben és 1976-ban a marosvásárhelyi bőr- és kesztyűgyár tervezőjeként dolgozott, ahol megismerkedett a később művészetében nagy szerepet játszó anyaggal, a bőrrel. Ezt követően 1981-ig a marosvásárhelyi Állami Bábszínház díszlet- és bábtervezőjeként dolgozott, majd 1983-ban Magyarországra települt át.

Műveimben az elemek, a témák állandóan vissza-visszatérnek új alakban, újabb és újabb utak nyílnak. Mindig fontosnak éreztem viszont az érzelmekre hatni tudó üzenetet, legyen az falikárpit, öltözékbemutató, vagy éppen bőrkollázs-kompozíció

– vallott művészetéről Katona Szabó Erzsébet, aki élete utolsó szakaszában papírkollázsok készítésével is foglalkozott.

A textilművész 1976 óta vett részt alkotásaival csoportos és egyéni kiállításokon, pályája során pedig számos díjat kapott. 2000-ben Ferenczy Noémi-díjjal ismerték el, 1996-ban a 14. Magyar Textilbiennále díját vihette haza, 2018-ban Prima díjjal, 2021-ben pedig Magyarország Érdemes Művésze címmel tüntették ki.

2023 novemberében a Műcsarnokban Velúr címmel nyílt önálló kiállítása, de az MMA Ipar- és Tervezőművészeti Tagozata Staféta című tárlatán is szerepelt.

Katona Szabó Erzsébet a művészi alkotómunka mellett fontos művészeti-közéleti, művészetszervezői tevékenységet is folytatott. 1998-tól a Gödöllői Iparművészeti Műhely alapítója és elnöke, majd a Gödöllői Új Művészet Közalapítvány elnöke volt. 1996-tól a Magyar Kárpitművészek Egyesülete tagja, 2004 és 2011 között az MMA társadalmi szervezetének, 2011-óta pedig az MMA rendes tagja volt. 2008-tól volt tagja az Európai Tudományos és Művészeti Akadémiának (European Academy of Sciences and Arts, Salzburg).

Az általa vezetett Gödöllői Iparművészeti Műhely fontos gyűjtőhelyévé vált a város alkotóinak. Komoly katalógusokkal kísért tematikus tárlatai, konferenciái, rendezvényei, összejövetelei a jelenkori magyar művészet, művészeti élet fontos alkotóelemei voltak – áll a közleményben.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik