Nagyvilág

Hiába keresik Trumpék Zelenszkij utódját, olyan jelölt nem rúg labdába, aki nekik megfelelne

Sean Gallup / Getty Images
Sean Gallup / Getty Images
A febuár végi fehér házbeli botrány után úgy tűnt, három évnyi háború után Trump és az Egyesült Államok végleg elengedik Ukrajna kezét. Az álláspontok azóta finomodtak, a helyzet továbbra sem lefutott, a washingtoni jelenetek viszont még élénken élnek az emlékezetünkben, ahogy Trump diktátorozása is. A nagyhatalmak játszmájában valóban Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a legnagyobb akadály, Trump és Putyin is örülne, ha végre megszabadulhatnának tőle. Ahhoz viszont elnökválasztás kell. Na, meg egy ellenjelölt, aki némileg oroszbarát, és fel is tudná venni a versenyt a jelenlegi elnökkel. Utóbbi kritériumnak megfelelő figura akad is a radaron.

Ha a béke érdekében valóban szükség van arra, hogy lemondjak a pozíciómról, akkor erre készen állok

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nyilatkozta ezt február végén, négy nappal azt követően, hogy Donald Trump diktátornak nevezte őt, és öt nappal azelőtt, hogy kettejük találkozója botrányba fulladt a Fehér Házban. Az ukrán elnök ugyanezen a sajtótájékoztatón elmondta azt is, posztját kész Ukrajna NATO-tagságára „becserélni”, továbbá kijelentette, hogy „nem szándékozik évtizedekig hatalmon maradni”.

Andrew Harnik / Getty Images Donald Trump amerikai elnök és JD Vance alelnök találkozik Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel a Fehér Ház Ovális Irodájában 2025. február 28-án Washingtonban.

Zelenszkijt 2019-ben választották Ukrajna elnökévé, öt évre. Az ukrán törvények értelmében így tavaly választást kellett volna tartani, de az oroszok Ukrajna ellen indított totális háborúja felülírta a dolgokat. Az országban 2022. február 24-e, az orosz támadás kezdete óta hadiállapot van érvényben, ennek kapcsán az ukrán alkotmány kimondja többek között azt, hogy

  • hadiállapot idején nem lehet sem elnöki, sem parlamenti, sem helyhatósági választásokat tartani;
  • hadiállapot esetén nem lehet felfüggeszteni sem az elnök, sem a kormány, sem a parlament jogköreit;
  • továbbá, az elnök addig gyakorolja a jogköreit, míg az őt követő, újonnan megválasztott elnök hivatalba nem lép.

Mindezek ellenére tavaly óta kisebb-nagyobb rendszerességgel előkerül az a narratíva, hogy Zelenszkij felhatalmazása lejárt, de ő önhatalmúlag úgy döntött, nem ír ki új választásokat Ukrajnában. Így a hatalma nemhogy nem legitim, egyenesen diktátorként irányítja Ukrajnát. Ez egy ideig csak a Kreml kommunikációjának volt visszatérő eleme, de az, hogy immár Trump is ezt a szólamot pengeti, új helyzetet teremt. Ukrajnára a háború kezdete óta nem látott nyomás került a tekintetben, hogy belátható időn belül választásokat tartson, közben ráadásul – sajtóhírek szerint – Trumpék már Zelenszkij utódját keresik, és a kapcsolatot is felvették egyik-másik potenciális jelölttel.

Mindezt az amerikai adminisztráció sem tagadta, sőt Elon Musk (aki bár nem tagja a kormánynak, de jelen pillanatban Trump mellett talán az amerikai vezetés legbefolyásosabb szereplője) maga is újra osztott az X-en egy erről szóló posztot a következő kommentárral:

Ukrajnának választást kell tartania. Zelenszkij elsöprő vereséget szenvedne.

Valóban így történne? És ha nem ő, akkor ki vezetheti Ukrajnát a következő években, és mit jelentene mindez Moszkva és Washington számára?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik