Nagyvilág

Még fel sem állt az új kormány, máris forradalmi változásokról döntöttek Németországban

MICHAEL KAPPELER / DPA Picture-Alliance / AFP
MICHAEL KAPPELER / DPA Picture-Alliance / AFP
Megnőtt az esélye annak, hogy Európa gazdasága végre fellélegezzen, és ennek a legfőbb jele: Németország hajlandó adósságba vágni magát. Bár az új német kabinet még nem állt fel, a leendő kormánypártok összefogva a leköszönő törvényhozással komoly változásokról döntöttek. Eszerint Európa legnagyobb gazdasága 500 milliárd euró hitelt vehet fel az infrastruktúra fejlesztésére, továbbá a hadseregre is jóval többet költene a jövőben – megerősítve Európa védelmi potenciálját.

Igen komoly hatással lehet egész Európára, ami a héten történt Németországban: a törvényhozásban megszavazták a védelmi és infrastrukturális kiadások jelentős megemelését, ami komoly hatással lehet az európai gazdaságra és a közös katonai védelemre.

Mette Frederiksen dán miniszterelnök például így nyilatkozott róla:

fantasztikus hír minden európai számára.

Ursula von der Leyen is „kiválónak” titulálta, hogy kedden a Bundestagban elfogadott javaslat alapján Németországban

  • a védelmi és a biztonsági kiadások szinte teljesen – a GDP egy százaléka felett – mentesülnek az alkotmányban rögzített szigorú adósságszabály, az úgynevezett adósságfék alól,
  • valamint létrehoznak egy 500 milliárd eurós (úgy 20 ezer milliárd forintos) alapot a következő 12 évre infrastrukturális fejlesztésekre.

Az 500 milliárdból mintegy 100 milliárd megy el a klímasemlegesség 2045-re tervezett elérésére (klímavédelemre és a gazdaság környezetbarát átalakítására), valamint 100 milliárdot a tartományok kapnak, és a rájuk vonatkozó szigorú adósságszabályokon is lazítanak.

Összességében a meghatározott két célra akár ezermilliárd eurót is elkölthet majd a német állam.

Történelmi léptékű vállalásról van szó. Csak összehasonlításképpen: amikor az orosz invázió kezdetén elszabadultak az energiaárak, 200 milliárd eurót különített el a német kormányzat, a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak kompenzálásra pedig egy 600 milliárd eurós alapot hoztak létre, ám annak végül csak a töredékét költötték el.

A merkeli hagyomány

Az adósságfék eltörléséhez alkotmánymódosításra van szükség. Eleinte rizikósnak tűnt, hogy meglesz-e hozzá a kétharmados minősített többség. A parlament alsóházában, a 720 fős Bundestagban végül 512-206 arányban (tartózkodás nélkül) szavazták meg, miután az eleinte ódzkodó Zöldek is áldásukat adták az alkotmánymódosításra. A következő kormánypártoknak – a kereszténydemokrata CDU/CSU-nak, illetve az új parlamentben már kisebbik kormánypártként működő szociáldemokrata SPD-nek – sikerült meggyőzniük a zöldpolitikát képviselő pártot azzal, hogy a tervbe beemelték az ő követelésüket is. A javaslat így tartalmazza, hogy az éghajlatváltozással kapcsolatos költségek is az alap részét képzik, és 2045-re klímasemlegessé kell válnia Németországnak. Ez tehát deklarált célként bekerül a német alkotmányba.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik