- A demokrata párti alelnök Kamala Harris és a volt elnök, a republikánus Donald Trump feszült egymásnak az Egyesült Államok elnöki székéért.
- Az éjszaka során Trump sorra húzta be a hagyományosan jobbra szavazó államokat, miközben Harris begyűjtötte a demokrata fellegvárakat. Floridában és Texasban is nagyot nyert Trump: mindkét államban kétszámjegyű lett az előnye. Eközben Harris a várakozásoknak megfelelően hozta New Yorkot és Kaliforniát.
- Azonban Trump idővel egyre magabiztosabb előnyre tett szert a választás sorsát eldöntő hét csatatérállamban, melyek közül előbb Észak-Karolinát, majd Georgiát és végül Pennsylvaniát is megnyerte. Ezzel lényegében nullára csökkent Harris győzelmi esélye magyar idő szerint szerda reggelte – főleg úgy, hogy a még kiadó, négy billegő állam mindegyikében Trump vezet. Így biztossá vált, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, és négy év szünet visszatér a Fehér Házba.
- Trump hazai idő szerint fél kilenckor be is jelentette a győzelmét, és sorra gratuláltak neki a világ országainak vezetői.
- Kamala Harris a választás éjszakáján nem nyilatkozott, megszólalt viszont szerda délután Budapesten David Pressman amerikai nagykövet, aki szerencsejáték-betegként hivatkozott a magyar kormányra, amiért fogadást kötött a választások eredményére.
- A vesztes demokrata elnökjelölt végül gratulált Trumpnak, és békés hatalomátadást ígért.
- Habár Trump már harmadszor vette célba a Fehér Házat, most először fordul elő, hogy nemcsak az elektori kollégiumban szerzi meg a többséget, hanem ő kapja a több szavazatot is. Eddig több mint ötmillióval kapott több szavazatot, mint demokrata riválisa, és 2004 óta ő az első republikánus elnökjelölt, aki megszerzi a szavazatok több mint felét.
- Az is eldőlt, hogy a republikánusok a következő két évre átvették az irányítást a szenátus felett, a demokraták legfeljebb a képviselőházzal vigasztalódhatnak, ott szoros verseny alakult ki, de a republikánusok állnak jobban.
- Hogy pontosan hogyan is zajlik az elnökválasztás, egy kisokosban gyűjtöttük össze, amelyet itt olvashatnak, arról pedig hogy hogyan zajlott a kampány vége, itt írtunk.
Újabb öt georgiai szavazókör kapott bombafenyegetést
Fel kellett függeszteni a szavazást a georgiai DeKalb megye öt szavazókörében, mert bombafenyegetést kaptak. A CNN azt írja, hogy további két intézményhez is érkezett ilyen fenyegetés, de ott nem zajlik voksolás.
A rendőrség megvizsgálja a helyzetet, a választási iroda pedig kérvényezni fogja a szavazási határidő meghosszabbítását.
Ahogy arról beszámoltunk, napközben is több szavazókör kapott hamis bombafenyegetést, az FBI pedig megállapította, hogy a fenyegető emailek orosz címekről érkeztek.
A Harris-kampánystáb amiatt aggódik, hogy az olyan stratégiailag fontos államokban és szavazókörökben, mint a georgiaiak, a választás felfüggesztése befolyásolhatja az eredményt is, mert nem biztos, hogy a hazaküldött emberek később visszatérnek.